پنج‌شنبه , دسامبر 8 2022
همین امروز با خجالتی بودن خداحافظی کن
همین امروز با خجالتی بودن خداحافظی کن

همین امروز با خجالتی بودن خداحافظی کن

همین امروز با خجالتی بودن خداحافظی کن !

تاحالا براتون پیش اومده که موقع نزدیک شدن به دیگران یا موقعی که دیگران به شما نزدیک میشوند احساس دلهره و عجیب بودن پیدا کنید؟ 

احساس میکنید اگر در جمعی صحبت کنید مورد تمسخر دیگران قرار میگیرید و اعتماد به نفس بیان خواسته های خود به دیگران را ندارید؟

قدرت انتقاد کردن از دیگران را ندارید و اگر دیگران از شما انتقاد کنند، حتی به غلط، انتقادشان را بدون هیچ بحثی میپپذیرید؟

اگر شخصی از شما تعریف و تمجید کند احساس میکنید مورد تمسخر واقع شده اید و شما را دست می اندازد؟

اما مشکل کجاست؟ تا انتهای این مقاله با من همراه باشید تا به بررسی این مشکلات و حل آنها بپردازیم 

 

خجالت چیست؟

خجالت چیست
خجالت چیست

اختلالات گوناگونی در رفتار های اجتماعی وجود دارد که یکی از شایع ترین این اختلالات مسئله ی کم رویی و خجالتی بودن است.

خجالت یک عاطفهٔ اجتماعی است که در روابط اجتماعی در بعضی افراد ظاهر می‌شود. این حالت از احساس درونی خود کمتر پنداشتن در برابر فرد مقابل حاصل می‌شود و در برخی موارد آنقدر شدت می‌یابد که تمامی دیگر حالات اجتماعی فرد را مختل می‌سازد.

به بیان ساده تر خجالتی بودن یعنی “نداشتن توانایی و اعتماد به نفس در برقراری ارتباط با دیگران”

 

علل خجالتی بودن چیست؟

عوامل و مشکلات زیادی در خجالتی بودن افراد تاثیر دارند که از اصلی ترین این دلایل میتوان به:

  1. عدم اعتماد به نفس
  2. احساس ناتوانی
  3. کمال گرایی
  4. نداشتن مهارت های اجتماعی
  5. ترس از مردم
  6. و…

اشاره کرد که وجود یک یا چندتا از این عوامل میتواند منجر به خجالتی بودن فرد شود.

 

اما از کجا بفهمیم یک فرد خجالتی هستیم؟

افراد خجالتی معمولا دچار کم حرفی هستند و تا حد ممکن از شرکت در بحث های گروهی خودداری میکنند. این افراد تمایل بسیار کمی برای حضور در جمع دارند و همیشه دور از اجتماع هستند چون احساس میکنند نسبت به دیگران از درجه پایین تری برخوردارند. یک فرد خجالتی هیچگاه از دیگران انتقاد نمیکند زیرا فکر میکند نظرش اشتباه است و با نظرشان فرد مقابل را ناراحت میکنند.

از دیگر نشانه های افراد خجالتی این است که این افراد هیچگاه تعریف های دیگران در مورد خود را نمیپذیرند و فکر میکنند دیگران در مورد آنها غلو میکنند یا قصد دست انداختن آنها را دارند

 

در این بین خیلی از افراد خجالتی بودن را با درون گرایی یکسان میدانند در حالی که این اینطور نیست

خجالتی بودن با درون­گرایی فرق دارد. افراد درون­گرا از این­که تنها باشند و با خودشان وقت بگذرانند انرژی می­‌گیرند اما افراد خجالتی اغلب تمایل دارند که با دیگران ارتباط برقرار کنند اما نمی­‌دانند چگونه این کار را انجام دهند.

تاثیر خجالت بر زندگی افراد
تاثیر خجالت بر زندگی افراد

خجالتی بودن چه تاثیری بر زندگی ما دارد؟

خجالت از پیشرفت افراد باهوش که شایستگی مدیریت و رهبری دارند، جلوگیری می کند. کم رویی باعث می شود عقاید مطرح نشود و بسیاری از افراد را غمگین کند. این گونه افراد گرچه در تمام زندگی رویای معاش و دوست بودن با دیگران را می بینند، ولی با جدا کردن خود از جمع، رویای آنها شکل واقعی به خود نمی گیرد.

همچنین احساس خجالت گاهی باعث بیان ضعیف و بیمارگونه ی کلمات، اشکال در سخن گفتن، لرزش انگشتان، لرزش لب ها، دست ها و پا ها، خشک شدن بزاق در دهان، خستگی، کسالت، کاهش دقت و هوشیاری، کاهش ادراک حسی، فراموشی، پریدگی رنگ چهره، احساس ترس و نگرانی، ترس از شکست در اجتماع، ترس از تحقیر شدن، اضطراب و دلهره ی فراوان، اختلال در عملکرد مغز (گاهی ساکت و خاموش و گاهی خنده با صدای بلند)و… میشود که هرکدام از این موارد تاثیر بسیار منفی ای بر روند زندگی این افراد دارد.

احتمالا تا اینجای این مقاله و با خواندن علائم خجالتی بودن متوجه شده اید که فردی خجالتی هستید یا خیر؟!

اگر جواب شما به این سوال بله است با من همراه باشید تا در ادامه با یکی از بهترین روش های غلبه بر این مشکل بزرگ آشنا شوید.

 

غلبه بر خجالت با خودهیپنوتیزم!

شاید فکر کنید راه حل غلبه بر خجالت “مجبور کردن خود به صحبت با مردم” باشد، اما حتی اگر شما موفق به انجام این کار شوید، احساسات عمقی و تردید در مورد خودتان در زیر این لایه ی حساس ادامه خواهند یافت و منجر به شکل گیری یک مشکل رفتاری دیگر خواهند شد.
به عنوان مثال، یک فرد خجالتی که بتواند بر خجالت خود غلبه کند بدون اینکه به صورت زیربنایی از شر این احساس خلاص شده باشد، ممکن است یک مجموعه حس دیگر در خود ایجاد کند که راه دیگری به سمت احساسات منفی و مشکلات دیگر باشد.

اما راه صحیح غلبه بر خجالت چیست؟

از آنجا که عوامل بروز خجالت و کم رویی، در نوعی شناخت غلط از خویشتن ریشه دارد، کافی است به شناختی صحیح و واقع بینانه از خود دست یابید، تا این سدّ تعالی و ترقّی را پشت سر گذارید.

به عبارت دیگر باید خودپنداره ای که از خود دارید را اصلاح کنید.

واکنش طبیعی افراد خجالتی نسبت به برخورد با غریبه‌ها، کمرویی است که برای مبارزه با این واکنش طبیعی باید مغزتان را از نو برنامه‌‌ریزی کنید!

از آنجایی که ریشه ی این مشکلات در اعماق ذهن ناهشیار نهفته است هیپنوتیزم درمانی به کمک دیگر روشهای روانشناسی قویترین ابزار درمانی به شمار می رود.

هیپنوتیزم کارآمدترین و موثرترین راه برای دستیابی به پیشرفت شخصی از طریق ناخودآگاه است.

ما آنچه هستیم که خود می‌‌خواهیم و خودباور داریم و اگر مرتب با خود تکرار کنیم که من فردی با اعتماد به نفس و توانا هستم، ذهن ناخودآگاه ما آن را درک خواهد کرد.

اعمال ما همیشه بازگو کننده واقعیتی است که خود می‌خواهیم باشد.

اگرچه نمی‌توانیم به خود دروغ بگوئیم، اما تفکر و تجسم مثبت می‌تواند ما را در راه اصلاح الگوهای تفکر قرار دهد.

هیپنوتراپی به شما کمک می کند به جای ترس از موقعیت های اجتماعی، احساس راحتی و اعتماد به نفس کنید و آن را یک تجربه سرگرم کننده بدانید.

در نتیجه افزایش اعتماد به نفس شما، دلهره ی شما از صحبت کردن در میان جمع کاهش یافته و شما احساس راحتی بیشتری در محیط های اجتماعی می کنید

و می توانید دوستان جدیدی را پیدا کنید و شخصیت فوق العاده خود را رها کنید

و به جهان نشان دهید که شما چه کسی هستید و شخصیتی معاشرتی را در خودتان رشد دهید که از بودن در جمع هیچگونه هراسی ندارد

و از بودن در کنار اطرافیان احساس راحتی می کند و لذت می برد.

خودهیپنوتیزم به آرامی شما را به حالت آرامش عمیق هدایت می کند

که در آن می توانید ذهن خود را برای افکار و ایده های جدید باز کنید.

می تواند به شما فرصتی ­دهد برای کار بر روی احساسات خود و به طور مثبت بر بخشی از ذهن خود که به احساسات گناه برای مدت طولانی نگه داشته شده است.

 

از این رو شما میتوانید برای غلبه بر احساس خجالت در خود از یک پکیج فوق العاده که توسط تیم حرفه ای کابوک برای شما آماده شده است استفاده کرده و برای همیشه خودتان را از این احساس و مشکلاتی که در زندگی شما ایجاد میکند برهانید!

برای تهیه این پکیج و کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

غلبه بر خجالت با هیپنوتیزم

غلبه بر خجالت با هیپنوتیزم

درباره ایران یوگا

پیشنهاد ما به شما

کتاب هیپنوتیزم و چار

کتاب هیپنوتیزم و چار نوشته استاد کابوک (کتاب الکترونیک) شرح مختصر موضوع کتاب : هیپنوتیزم و چار چیست ؟ چار یا بازگشت جوانی چیست؟ چار مخفف ” چله آب روزه “میباشد کتاب حاضر ، پژوهشی است ، پیرامون چار و هیپنوتیزم ، منظور نویسنده از چار( چله آب روزه ) است که یکی از راههای خود درمانی […]

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x