یکشنبه , دسامبر 4 2022

یوگای لاغری

یوگای لاغری
نویسنده: بث شاو 
برگردان: حانيه ارندي (باشگاه يوگا ققنوس)

ارزیابی:
موقعیت و شرایط زندگی‌تان را ارزیابی کنید، به حس خود هنگام ورود به خانه توجه کنید. به عکس‌العمل‌های سریع و بی‌درنگتان دقت کنید، چه چیزی باعث ناراحتی شما می‌شود؟ آیا کاری مانند تمیز یا تعمیر کردن اشیا هست که از روبه‌رو شدن با آن‌ خودداری کنید؟
از فردا صبح قبل از رفتن به محل کار، تخت خوابتان را مرتب کنید. وقتی به خانه برگشتید و وارد اتاق شدید و تخت خود را مرتب یافتید، به‌طور ناخودآگاه انرژی‌تان تغییر می‌کند.
آیا ظرف‌شویی آشپزخانه‌تان پُر از ظرف است؟ ظرف‌های هرروز را همان روز بشویید. دربارۀ این موضوع کمی تأمل‌کنید.
اگر بعد از یک روز خسته‌کنندۀ کاری، هنگام ورود به خانه با منظرۀ به‌هم‌ریخته و شلوغ اتاق و یا ظرف‌شویی پُر از ظرف مواجه شوید، طبیعتاً احساس خوبی نخواهید داشت. بنگرید فضای خانه، چگونه احساستان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. رعایت کردن این نکات کوچک بسیار مؤثر خواهد بود.
 بیشتر مواقع دچار عادت می‌شویم، یعنی حتی اگر همه‌چیز کثیف، شکسته و یا نامرتب باشد، آن‌ها را همان‌گونه می‌پذیریم؛ زیرا بعضی‌اوقات زمان زیادی صرف سروسامان دادن به آشفتگی‌ها و بی‌نظمی‌ها می‌شود. اگر ظاهر منزلتان مرتب باشد، بازهم وسایلی مانند کمد، کشوهای کهنه و قدیمی و یا حتی موزی که مدت‌هاست قفسۀ پایین یخچال مانده، یافت می‌شود که مرتب نباشند.
اگر روزهای سختی را می‌گذرانید، باید منشأ آشفتگی‌تان را پیدا کنید. می‌توانید از دوستان و یا استادتان کمک بگیرید و از آن‌ها بخواهید راه‌حلی به شما پیشنهاد کنند و بدون قضاوت کردن کمکتان کنند.
همۀ وسایل خانه اهمیت دارند، همۀ اشیاء انرژی جذب می‌کنند. نگهداری وسایل زیاد در خانه باعث مسدود شدن راه‌های عبور انرژی می‌شود. هوای خانه، مخصوصاً آشپزخانه باید جریان داشته باشد تا زمان ورود به خانه احساس خوبی داشته باشید.
فکر کنید و نقشه‌ای معقول طراحی کنید. ممکن است هیچ‌وقت خانۀ شما مثل یک باغ یا خانه‌ای مجلل نباشد، اما می‌تواند در نوع خود بهترین باشد. انرژی نامساعد منزل، بازتاب آشفتگی‌های خود شخص است. هدف ما از بین بردن این آشفتگی‌ها است. ابتدا نقشه‌ای برای هر اتاق طراحی کنید. برای رسیدن به یوگای لاغری شما را راهنمایی می‌کنیم که طراحی جدید آشپزخانه‌تان دری به‌سوی تغییر و بهبود طراحی بقیۀ نقاط منزل باشد.
شاید آشپزخانه‌تان نیاز به بازسازی اساسی کابینت‌ها یا رنگ‌آمیزی داشته باشد یا شاید نیاز باشد وسایلی طراحی کنید که منبع الهامتان در آشپزخانه باشد. قابلمه‌های شکسته و کاردهای کهنه و کند، انگیزه‌ای برای طبخ غذا به شما نمی‌دهد؛ اما چه باید کرد؟
-یک لیست از وسایلی که برای داشتن آشپزخانه‌ای با کارایی بهتر احتیاج دارید، تهیه کنید. تغییرات ارزان‌قیمت هم کارآمد است، نیازی به‌صرف هزینه‌های زیاد نیست.
-طرحی از آشپزخانۀ موردعلاقه‌تان بکشید، طرحی که اسباب و وسایل موردنیاز برای آشپزی را نشان دهد.

غذاهای سالم:
غذاهای سالم به تقویت ذهن و بدن کمک زیادی می‌کنند. از غذاهای سالم یک لیست تهیه کنید و با این مواد غذایی آشپزخانه، یخچال و فریزرتان را پُرکنید. یک لیست از غذاهای مضر و غذاهایی که باعث سست و ضعیف شدن بدن می‌شود؛ تنقلات و حتی شکلات و آب‌نبات‌هایی که مخفی کرده‌اید نیز تهیه کنید. در تهیۀ هر لیست به این نکته توجه کنید که چه غذایی به عملکرد بهتر بدنتان کمک می‌کند.

 تمیز کردن سطوح:
برای رسیدن به یوگای لاغری باید بتوانیم وسایلی که کارآمد نیستند را دور بیندازیم. به یاد داشته باشید که یوگای لاغری ترکیبی از تغییرات بدن و زندگی است. بدن انسان به‌سرعت در محیط آلوده و پر از استرس واکنش نشان می‌دهد.
لاغر بودن به معنای رها کردن گذشته و در زمان حال زندگی کردن است. حتی با تعطیل کردن محل کارتان در روزهای پنجشنبه و جمعه خودتان را متعهد به انجام این کارها کنید. برای دریافت انرژی بیشتر همیشه مقداری قهوه یا چای در منزل داشته باشید. شنیدن موسیقی نیز در این زمینه مفید است.
لباس محبوبتان را بپوشید یا لباسی که احساس خوب بودن به شما بدهد. عطری خوشبو بزنید، شال موردعلاقه‌تان را بپوشید و شادباشید، درست مانند زمانی که مهمانی دعوتید.
-تمیز کردن سطوح را شروع کنید. همۀ وسایل را از آشپزخانه خارج کنید، سه جعبه تهیه کنید و روی هریک به ترتیب بنویسید: دور ریختنی‌ها، اهدایی‌ها، وسایل موردنیاز.
تمام کابینت‌ها، قفسه‌ها و یخچال را خالی کنید. این کار، قسمت مهمی برای بالا بردن سطح آگاهی لاغری و قسمتی از مرحلۀ رها کردن و گذشتن است. وسایل خانه وقتی تمیز باشند، بهتر به نظر می‌رسند. 
-وسایل کهنه، شکسته و یا حتی وسایلی که مدت‌هاست از آن‌ها استفاده نکرده‌اید را دور بریزید. به سراغ کابینت‌ها، قفسه‌ها و یخچالتان بروید. تمام مواد غذایی‌ای که دارای آرد سفید، شکر و چربی هستند را دور بریزید. سس، ادویه و چاشنی‌هایی که بیش از 6 ماه از تاریخ تولیدشان گذشته را دور بریزید. همیشه غذای تازه تهیه کنید. از هر چیزی که مانع حرکت شما در مسیر صحیح می‌شود، دوری‌کنید؛ در غیر این صورت مثل این است که برای رسیدن به هدفتان تلاشی نمی‌کنید. اگر فکر می‌کنید وسیله‌ای قابل‌استفاده است، می‌توانید آن‌ها را به مرکز خیریه اهدا کنید. با این کار حس بهتری خواهید داشت.
-همۀ وسایلی که برای رسیدن به یوگای لاغری و داشتن زندگی سالم‌تر به شما کمک می‌کند را نگهدارید.
-برای حفظ پاکیزگی از اسفنج نو استفاده کنید. اسفنج‌های کهنه و قدیمی حاوی باکتری هستند که می‌توانند عامل انتقال بیماری باشند. همیشه یک اسفنج اضافی داشته باشید. بهتر است تمیز کردن آشپزخانه را خودتان انجام دهید، با این کار نه‌تنها کالری اضافی بدنتان را می‌سوزانید؛ بلکه انرژی‌تان را در محیط جاری می‌سازید.
افشانه‌ای را با محلول طبیعی سرکه سفید و نصف آب یک لیمو و مقداری آب پُرکنید. تمام سطوح آشپزخانه ازجمله کابینت، سقف و یخچال را به‌طور کامل تمیز کرده و فضای آشپزخانه را تازه‌تر کنید.
اگر می‌توانید بهتر است رنگ جدیدی به کابینت‌ها بزنید یا همان رنگ‌ها را صیقل دهید. می‌توانید به‌سادگی روی قفسه‌های کابینت را با کاغذ ارگانیک طبیعی بپوشانید، این کار باعث جلوۀ بهتری می‌شود.

خرید کردن و جمع‌آوری وسایل:
برای درست کردن غذایی بی‌نظیر به کارد تیز، قابلمه، ماهی‌تابه، مخلوط‌کن و یک قاشق چوبی احتیاج دارید.
اگر کاردتان کند است، کاردی جدید تهیه کنید یا همان را تیز کنید.
در زیر تعدادی وسیلۀ موردنیاز برای داشتن آشپزخانه‌ای با سبک یوگای لاغری نوشته‌شده است:
-یک جفت کارد، کارد کره خوری، ظرف‌های باکیفیت، دو تخته (یکی برای گوشت و دیگری برای بقیۀ مواد)، مخلوط‌کن کوچک، کتری، ظرف سوپ‌خوری، ظرف شیشه‌ای برای پخت‌وپز.
بعد از اتمام کار آشپزخانه احساس خوبی پیدا می‌کنید تا جایی که تصمیم می‌گیرید فضای اتاق‌های دیگر منزلتان را نیز تازه و درخشان کنید. وقتی انرژی همۀ بخش‌های منزل متعادل شد، آن‌وقت می‌توانید با خیال راحت روی هدف اصلیتان که همان رسیدن به‌سلامتی است، تمرکز کنید.
زمانی که مشغول به دور انداختن یا اهدا وسایل خود هستید، احساس وارستگی و رهایی بیشتری می‌کنید. این کار شما را به مراحل عمیقی از هوشیاری یوگای لاغری هدایت می‌کند.
برای شروع، یک قسمت از خانه را انتخاب کرده و تا 40 روز، هرروز به ترتیب گفته‌شده آن را مرتب و تمیز کنید.

ادامه دارد…

برگرفته از: کتاب یوگای لاغری yoga Lean

درباره ایران یوگا

پیشنهاد ما به شما

حرکت یوگا مناسب برای دوندگان

مطمئنا یوگا از بین برنده‌ی استرس است. اما مزایای فوق‌العاده‌ای هم برای دوندگان دارد مثل …

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x