دوشنبه , آگوست 8 2022

6 باور نادرست که باید اصلاح­ شود

به تازگی مقاله­ای در مجله معتبر «ژورنال انگلیسی طب» به قلم «آرسی­ریمان»1 و «ای­کارول»2 منتشر شد که 6 باور غلط عامیانه که در میان اکثر مردم رواج دارد را ذکر کرده و درآن توضیح داده شده که چرا این باورها غلط هستند.

1. همه باید روزی 8 لیوان آب بنوشند. این باور غلط چنان در برخی ریشه­دار است که عده زیادی همواره یک بطری آب با خود حمل می­­کنند طبق این باور غلط شما علاوه بر نوشیدنی­های دیگری که در طول روز صرف می­کنید باید 8 لیوان آب بنوشید در صورتی­که محققان این نظریه را رد کرده­اند. تحقیقات نشان می­دهد شما روزانه آب مورد نیاز بدن خود را از نوشیدن چای، قهوه، آب­میوه و صرف­میوه و غذاهای مختلف به دست می­آورید.

2. ما فقط از ده درصد مغزمان استفاده می­کنیم، بعضی تصور می­کنند این مسئله اولین بار توسط آلبرت اینشتین مطرح شده در صورتی­که چنین نیست اینشتین فیزیکدان بود و نه پزشک مغز و اعصاب، در حقیقت تحقیقات انجام گرفته روی مغز و علمکرد متابولیسم و مکانیزم آن، چنین چیزی را نشان نداده است. محققان می­گویند: آسیب به هر قسمت از مغز مشکلات خاصی به دنبال دارد و این نشان می­­­دهد که غیرقابل استفاده بودن 90 درصد مغز مسله­­ای اثبات نشده و نادرست است.

3. رشد ناخن پس از مرگ ادامه می­یابد. این باور به دلیل وجود نداشتن هورمون­های رشد پس از مرگ نادرست است. اساس این باور نادرست در ادبیات ریشه دارد. در کتاب «در جبهه غرب خبری نیست» اثر جانی کارسون3 آمده است تا 3 روز پس از مرگش ناخن­ها و موهایش رشد می­کرد. اما در واقع از بین رفتن آب بدن پس از مرگ باعث می­شود پوست اطراف ناخن­ها جمع شود و طول ناخن بلندتر دیده شود.   

4. کوتاه کردن مو باعث سرعت رشد و ضخیم­تر شدن آن می­شود. مطالعات علمی نشان می­دهد که کوتاه کردن موها تاثیری بر رشد آن­ها ندارد، موهای معمولی به طور طبیعی تا انتهای مو  باریک می­شود. اما موی کوتاه شده این حالت را ندارد و فرد احساس می­کند موهایش پر پشت شده است. بخش زنده مو آن قسمتی است که زیر پوست سر قرار دارد و با کوتاه کردن مو ارتباطی ندارد.

5. مطاله در نور کم برای چشم ضرردارد. بیشتر مردم این باور را تایید نمی­کنند. طبق تحقیقات مطالعه در نور کم می­تواند به تاری دید در کوتاه مدت منجرشود، اما تاثیر آن بلندمدت نیست. طبق آمارها ظرف 100 سال گذشته آمار نزدیک­بینی باوجود استفاده از لامپ­های الکتریکی برای مطالعه چندین برابر شده است.  

6. خوردن بوقلمون باعث خواب آلودگی می­شود طبق این باور غلط، بوقلمون حاوی آمینواسیدهایی است که در فرآیند خواب و کنترل احساس نقش دارد و منجر به خواب آلودگی وگیجی نمی­گردد.

1. R.C.Riman

2. Ekarol

3. Jani Karson

درباره ایران یوگا

پیشنهاد ما به شما

ده روش براى مغلوب کردن نگرانى ها

١) خطاهاى فکرى (شناختى) خود را شناسایى کنید.٢) مشخص کنید با چه احتمالى ممکن است …

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x