جمعه , دسامبر 2 2022

11 راه براي شروع صبحي با نشاط

11 راه براي شروع صبحي با نشاط (روز خودت را بساز)

بنام حضرت دوست
1-    پرده ها را كنار بزنيد
موقع خواب نيمي از پرده پنجره تان را جمع كنيد. به اين طريق نور طبيعي خورشيد به مغزتان سيگنالهائي ميفرستد كه باعث ترشح ناگهاني آدنالين ميشود. اين تغيير هورموني نشانه زمان بيداري براي بدنتان است. پيشنهاد ميشود شب زماني بخوابيد كه وقتي نور خورشيد از پنجره تان داخل شد و بدن تان را بيدار كرد هفت ساعت خوابتان تكميل شده باشد اگر اين برنامه را ادامه دهيد شما خواهيد توانست بيشتر از زنگ ساعتتان روي ساعت بيولوژيك بدنتان حساب كنيد.
2-    ساعت را جلو بكشيد.
ساعتتان را 15 دقيقه زودتر كوك كنيد. به اين طريق لازم نيست كه از روي تختتان بپريد و روزتان را با عجله شروع كنيد. ميتوانيد كمي دراز بكشيد و به آرامي بلند شويد. به بدنتان كش و قوس دهيد. در مورد اينكه چه كاري ميخواهيد انجام دهيد فكر كنيد. خودتان را ازنظر ذهني همانند جسمتان براي شروع روز آماده كنيد. همه دقايقي را كه در تختتان قبل از بيدار شدن بقيه ميگذرانيد فقط به خودتان اختصاص دارد.
3-    به بدنتان كش و قوس دهيد.
براي 15 ثانيه بدن تان را تماماً كش وقوس دهيد. اين كار را حتي قبل از باز كردن چشمهايتان انجام دهيد. از كشش انگشتان تان شروع كنيد سپس دستها و مچهاي دستتان و ساعد و در آخر بازويتان و بعد انگشتان پاي تان كشش ايجاد كنيد و در آخر گردن و كمرتان. ايجاد كشش شما را براي بيرون آمدن ازتخت خواب آماده ميكند. با اين كار ماهيچه ها و مفصلهايتان را نرم ميكنيد و جريان خون تان را افزايش ميدهيد و اكسيژن را به تمام بافتهاي بدنتان ميرسانيد.
4-    خودتان را ويتامينه كنيد.
هر روز صبح يك قرص ويتامين را كنار چاي تان بگذاريد تا يادتان بماند كه آن را بخوريد. 
5-    موسيقي گوش كنيد.
5 تا 10 دقيقه از هر روز صبحتان را موسيقي گوش كنيد. اين كار اجازه ميدهد تا افكار خلاقي كه در طول شب در حال شكل گرفتن بوده است تبديل به برنامه وعمل شود.
6-    زير دوش حمام بنشينيد.
زير دوش آب گرم حمامتان بشينيد تا قطرات آب به كمرتان ضربه بزند. اين كار آرامش دهنده و انرژي دهنده است همانند ماساژ آبي. پس از 2 دقيقه بلند شويد و شستن را شروع كنيد.
7-    يادداشت شور انگيزي بخوانيد.
هر روز صبح يك نوشته برانگيزنده و شورانگيز بخوانيد. مورد ديگر اينكه از يك ذكر روحيه بخش استفاده كنيد يا شعري را از حفظ بخوانيد. اين كار به تمركز شما كمك ميكند.

8-    هيچ تصميمي نگيريد.
براي داشتن صبحي با آرامش واقعي تعداد تصميمهايتان را به صفر كاهش دهيد. براي اين كار از اين دو راه برويد. اول تصميمگيريهاي صبح تان را شب قبل انجام دهيد. چه لباسي بپوشيد چه چيزي براي صبحانه بخوريد چه مسيري براي رفتن به كار انتخاب كنيد و غيره. دوم تا جائي كه ميتوانيد از يك برنامه هميشگي استفاده كنيد. لازم نيست كه هر روز صبح صبحانه جدول زماني يا آداب حمام كردن متفاوتي از صبح قبلي داشته باشيد.
9-    فرزندتان را آرام بيدار كنيد.
هيچ چيزي به اندازه بيدار كردن يك بچه خسته دبستاني و يك بچه راهنمائي خواب آلود در صبح استرس زا نيست. روي تخت اش بنشينيد و با آرامي موهايش را نوازش دهيد تا بيدار شود يا اگر طرف تان بچه خيلي كوچكي است كنارش دراز بكشيد و با در آغوش كشيدن اش بيدارش كنيد.
10-     قهوه يادتان نرود.
اگر چه قهوه نوشيدني رايج صبحانه ما نيست اما پزشكان توصيه ميكنند از خواص انرژي بخش اين نوشيدني غافل نشويم. اگر اهل نوشيدن قهوه هستيد قهوه اي خالص و عالي بخريد و دو برابر مقداري كه هميشه استفاده ميكرديد را داخل قهوه ساز بريزيد. بوي قهوه غليظ و واقعي شما را هم چون قلابي كه از پشت به لباستان گير است از تخت خوابتان بيرون ميكشد. اگر عادت به كافئين داريد صبح بهترين موقع مصرف آن است. كافئين محرك سيستم مركزي اعصاب است شما را از خواب بيدار ميكند و فعاليت بدني تان را افزايش ميدهد. حتي كافئين شادماني و آرامش و تمركز را بهبود ميبخشد كه باعث افزايش درك مساله طبقه بندي اطلاعات و در نهايت قدرت حل مشكلات ميشود.
11-    زبان تان را هم مسواك بزنيد.
زبان تان را براي 1 دقيقه مسواك كنيد. هيچ راهي بهتر از اين براي خلاص شدن از بوي دهان در اول صبح نيست قبل از همه اينها بايد بدانيد كه بيش از 300 نوع باكتري در طول شب در دهانتان رشد ميكنند. به نظرتان مسواك كردن سريع دندان ميتواند همه آنها را نابود كند؟

درباره ایران یوگا

پیشنهاد ما به شما

توصیه هایی برای افراد مبتدی در یوگا

مسلما درباره فواید بیشمار ورزش یوگا برای جسم و روح زیاد شنیده اید و علاقمندید …

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x