یکشنبه , دسامبر 4 2022

یوگا و مدیریت خشم

خشم چیزی است که در سیستم درونی ما ساخته شده است. گویی نمی توان بدون خشم بقا داشت. آیا خشم واقعا برای بقا ضروری است؟ جواب مثبت است. اگر قرار باشد که دشمنی، خطری یا حمله ای انسان را تهدید کند، اگر خشم شما تحریک نگردد، نمی‌توانید از آن مخمصه خلاصی یابید. شما ممکن است قادر به مبارزه با دشمن  نباشید. ممکن است نتوانید از خطر بگریزید.
بنابراین خشم چیزی است که همیشه دشمن قلمداد نمی‌شود. خشم مکانیزم حمایتی طبیعت است که به انسان کمک می‌کند تا شرایط خطرناک را در زمان نیاز به جنگ با شرایط آسیب‌زا کنترل نماید. اما سوال این است که آیا ما واقعا  از خشم صرفا در شرایط جنگ استفاده می‌کنیم؟ آیا در زندگی ما شرایطی است که واقعا نیاز به بروز خشم باشد.

در سبک زندگی امروزی شرایط در برخی جاها به گونه‌ای است که نیاز به بروز خشم نیست. خیلی از خشم‌های ما از طفولیت تا پیری بی‌مورد است. بی‌خود عصبانی می‌شویم، بی‌جهت اختیار از دست می‌دهیم و در اینجا نیاز به درک و مدیریت و کنترل خشم داریم. اما سوال این است که چرا کنترل خشم تا این حد کار سختی است؟ وقتی غضبناک می‌شویم چه اتفاقاتی می‌افتد؟ هدف این کتاب پاسخ  به این سوالات است. اما نه صرفا نظری، بلکه با آموزش تکنیکها و فنون یوگا شما می‌آموزید که چگونه می توان بر خشم غلبه کرد.

مکانیزم خشم
ما وقتی که می‌گوییم خشمگین  هستیم چه اتفاقاتی می‌افتد؟ مکانیزم‌های آن خشم چیست؟ برای درک این مطلب مثالی می‌زنیم. فردی را در نظر بگرید که شناگر ماهری است. برای شنا به رودخانه  می‌رود. از شنا در رودخانه لذت می‌برد. خودش هم توانایی بالایی در شنا دارد. استقامت بدنی وی هم بسیار بالا است. بعد از چند دقیقه شنا و لذت بردن از آن تصمیم می‌گیرد به سمتی از رودخانه شنا کند که خروشان است. می‌خواهد ماجراجویی کند. اما نمی‌داند که آن قسمت او را به گرداب می‌کشاند. گرداب چیست؟ گرداب گردش تند جریان آب است. این شناگر هر اندازه هم ماهر باشد از عهده این گرداب برنخواهند آمد و خود را به کشتن خواهد داد. این دقیقا چیزی است که وقتی ما به خودمان اجازه می‌دهیم که غرق  در خشم شود، در ذهن ما اتفاق می‌افتد.
اینک مثال ملموس‌تری می‌زنم. اگر کسی به شما توهین کند، در واقع احساسات شما را جریحه دار کرده است. آنوقت شما خشمگین می‌شوید. آنچه عقلمان حکم می‌کند درک کنیم  این است: هر زمان در شرایط روانی قرار گرفتید که سخت خشمگین هستید، تحلیل کنید که در ذهن و روان شما چه اتفاقی می‌افتد. چه اندیشه‌هایی در سر دارید. در واقع ذهن جریانی از گفتگو در پس زمینه هوشیاری است.

بر صفحه هوشیاری است که عبارت‌ها تکرار می‌شوند. این ذهن است. ذهن چیزی نیست جز دستگاه اندیشیدن. در این دستگاه چه چیزهایی تفکر به حساب می‌آیند؟ یک فرد در برابر همه به من توهین کرده و من نمی‌توانم این توهین را تحمل کنم. شما عبارتهای توهین آمیز را شنیده‌اید، صدای آن در گوش شما طنین انداخته است. این صدا وارد گوش می‌شود، جایی که ارتعاش صدا به فعالیت الکتریکی تبدیل می‌شود. جریان الکتریکی به مغز می‌رود و در آنجا است که این صدا جریان الکتریکی را مورد حمله قرار می دهد و  اندیشه‌های آغاز به کار می‌کند. بنابراین وقتی فرایند تفکر در ذهن اتفاق می‌افتد، شما چه کار می‌کنید؟ به ذهن خطور می‌کند که چطور یک شخص نادان در برابر همه به شما توهین کرده است. نمی‌توانید تحمل کنید. پیش خود می‌گویید که باید به او آسیب بزنید. این عبارت‌ها سریع در ذهن می‌چرخد و این چیزی است که ما آن را خشم می‌نامیم.

این خشم خشمی است که در بدن تراوش می‌کند، به قلب نفوذ می‌کند، به سیستم بدنی نفوذ می‌کند، موجب می‌شود خون در چشمان  شما نفوذ کند و صورتتان سرخ گردد و کل بدن دچار عصبیت شده و انرژی را بیرون می‌فرستد، پرانا یا انرژی را به سمت دست‌ها هل می‌دهد و شما می‌خواهید بروید و طرف را به مشت بزنید. بنابراین این شرایط اتفاق می‌افتد، صدا از بیرون می‌آید، در مغز تفسیر می‌شود و مغز عبارتهایی را تولید می‌کند که به سرعت زیاد به چرخش درمی آید. تکرار این عبارات در مغز شما را به سمت گرداب هدایت می‌کند و شما عملا می‌بازید. بنابراین یادگیری و درک این عمل و البته کنترل آن بسیار ضروری می‌نماید.
بنابراین در این مقاله فنونی معرفی می‌شود که با اعمال و تمرین آن در زندگی روزمره می‌توانید از میزان خشم خود بکاهید و مطمئن باشید که تمرینات مستمر موجب خواهد شد تا نتایج مثبت آن را در زندگی ملاحظه کنید و روز به روز بر خود فائق آیید.

 

 

ادامه مقاله را می توانید در مجله 101-102 مطالعه نمایید.

درباره ایران یوگا

پیشنهاد ما به شما

توصیه هایی برای افراد مبتدی در یوگا

مسلما درباره فواید بیشمار ورزش یوگا برای جسم و روح زیاد شنیده اید و علاقمندید …

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x