یکشنبه , دسامبر 4 2022

یوگا و آرتریت

نویسنده: ویشواز ماندیک

 

حرکات فیزیکی آهسته و کنترل شدۀ مفاصل برای بیماران مبتلا به آرتریت مفید است. این حرکات باعث بهبود گردش خون در مفصل و رانش سموم مضر و دیگر مواد زائد میشود؛ اما مسئلۀ اینگونه بیماران این است که هرگاه بیمار تلاش کند، اندام و مفاصل خود را حرکت دهد، درد بیشتری احساس میکند؛ بنابراین بیمار از حرکت دادن اعضای بدن خود اجتناب میورزد و مشکل خود را حادتر میکند. اینک چرخۀ معیوب است، به خاطر درد هیچ حرکتی انجام نمیشود و چون بیحرکت است، وضعیتش وخیم تر میگردد؛ بنابراین بیمار باید حرکاتی که برایش امکانپذیر است را بطور مداوم انجام دهد.

 

آساناها

 یوگا واقعاً برای درمان آرتریت مفید است. آساناها و حرکات ساده به افزایش گردش خون در مفاصل و اندامها کمک میکند. آساناهای مختلف مانند حرکات پایه، تاداسانا  (وضعیت کوه)، پاوان موکت آسانا  (حرکات گرم کننده) برای یک پا و دو پا، ماکار آسانا  (وضعیت راحت خوابیده به شکم)، سواستیک آسانا ، جانواسانا ، هستا شیرشاسانا ، اکپاد سهاجاستا بهوجانگ آسانا ، دویپاد سهاجاست بهوجانگ آسانا ، ویراسانا ، تریکون آسانا  (مثلث) و ویرکشاسانا  مفید هستند. حرکات آهسته، کنترل شده و مداوم بسیار مؤثر است، البته ماندن در وضعیت آساناها برای مدت طولانی توصیه نمیگردد.

 

پرانایاما

پرانایامای ساده نیز توصیه میشود که شامل تنفس عمیق؛ نوع خاصی از پرانایاما با استنشاق از طریق سوراخ سمت راست بینی و بازدم از طریق هر دو سوراخ بینی است، البته به طوریکه صدای هووووووووووم (صدای زنبورعسل) را در گلو ایجاد نماید. این کار برای کمک به بیماران آرتریتی بسیار مؤثر است.

درمان با گرم کردن و ماساژ
ماساژ ملایم به ویژه با روغنهای گیاهی آیورودا، مخصوصاً پس از گرم کردن موضع (مثلاً با استفاده از کیسه های آب گرم) بسیار ثمربخش است. ماساژ، حرکت مفاصل را راحت تر میکند و بیمار پس ازآن میتواند حرکات فیزیکی را انجام دهد؛ بنابراین اگر ماساژ با آساناها دنبال شود، مؤثرتر خواهد بود.

 

درمانهای طبیعی برای آرتریت

– حمام بخار
– باستی (انما) با روغن کنجد (15 سیسی) بین 5:30 تا 6:30 عصر (این درمان در آیورودا توصیه میشود)
– صبحها نوشیدن آب گرم به اضافۀ آبلیموی تازه با معدۀ خالی
– حمام آفتاب 10 تا 15 دقیقه

 

سبک زندگی یوگایی

انسان از طبیعت دور شده و خود را در استرس و سبک زندگی ناسالم محصور کرده است. برنامه ریزی برای داشتن یک زندگی به دوراز استرس برای سلامتی بسیار ضروری است.

 

داروهای خانگی برای آرتریت

 

 

برگرفته از:
http://www.yogapoint.com/therapy/yoga_arthritis.htm

 

ادامه مقاله را می توانید در مجله 96 مطالعه نمایید

درباره ایران یوگا

پیشنهاد ما به شما

یوگا در زمان بارداری

عملکرد مهم یوگا در زمان بارداری، این است که به زنان باردار کمک می کند …

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x