یکشنبه , دسامبر 4 2022

پنج تمرین یوگا برای ایجاد تعادل ذهن و بدن

نویسنده: دیپاک چوپرا
برگردان: راضیه افخمی

 

هنگامی‌که مردم واژۀ «یوگا» را می‌شنوند، حرکات فیزیکی یا همان آساناهای یوگا که دربرگیرندۀ منافع بسیاری همچون انعطاف بدن و ایجاد قدرت و تعادل است در ذهنشان نقش می‌بندد. حتی اگر چنین تصور نماییم که مزایای یوگا صرفاً محدود به ایجاد تناسب فیزیکی می‌باشد، باز هم از ارزش تمرینات آن کاسته نمی‌شود و انجام یوگا توصیه می‌گردد، ولی واقعیت آن است که یوگا چیزی بسیار فراتر از تمرینات بدنی است. یوگا موجب تجربۀ احساساتی خوشایند و اتصال به خود واقعی و جوهرۀ حقیقی‌مان می‌گردد.
یوگا سنت خرد و فرزانگی با قدمتی 5000 ساله است که یاری‌مان می‌دهد از قیدوبندهای ذهن و روان رهایی یافته، از ترس به سمت عشق و از کثرت به سمت وحدت و یگانگی گام برداریم. یوگا در ذات و جوهرۀ خویش به معنای وحدت، یکپارچگی و وحدت بین جسم، ذهن و روح، اتحاد بین نفس با روح هستی و وحدت و یکپارچگی بین امور دنیایی و امور الهی است.
هدف از تمرینات آگاهانه محور یوگا همچون «هفت قانون معنوی یوگا»، ایجاد اتحاد و تعادل در تمام لایه‌های زندگی‌مان می‌باشد؛ به‌گونه‌ای که بدن، ذهن، قلب، عقل و روح در هارمونی و هماهنگی قرار گیرند. همچنان که به‌واسطۀ تمرینات یوگا آگاهی خود را توسعه می‌بخشیم، بیشتر قادر به درک فراوانی‌ای خواهیم بود که زندگی بر ما ارزانی داشته است.

باگذشت زمان، ما یوگا را زندگی خواهیم کرد، نه اینکه تنها ساعاتی از روز را به تمرین آن اختصاص دهیم. هنگامی‌که به شکل آگاهانه در مقابل فشارهای غیرقابل‌اجتناب زندگی واکنش نشان می‌دهیم، تأثیر آن‌ها بر ما کمرنگ‌تر خواهد شد. همچنان که توازن و هماهنگی‌مان بیشتر می‌شود، تعاملاتمان با مردم و موقعیت‌ها عمیق‌تر و آرام‌تر می‌گردند. در مواجهه با موقعیت‌های مختلف زندگی اعم از یک ملاقات تصادفی با یک فرد در خیابان، صحبت با فرزندانمان یا خانواده به دنبال ایجاد اتحاد و هماهنگی می‌باشیم. هنگامی‌که دنیای درونمان شروع به تغییر نماید، انعکاس نگرش جدیدمان در دنیای بیرون نیز متجلی شده و آن را نیز دگرگون خواهد کرد.
به‌منظور پرورش آگاهی در زندگی با کمک یوگا، در ادامه به ارائه چند پیشنهاد می‌پردازیم.

1. یوگا را وارد زندگی روزانۀ خود کنید:

یک برنامۀ منظم روزانه برای خود تنظیم نمایید. به خاطر داشته باشید که تمرین روزانه به مدت 10 تا 20 دقیقه، مؤثرتر و کارآمدتر از انجام تمرینات بسیار طولانی‌تر به مدت یک یا دو روز در هفته می‌باشد. چنانچه تاکنون به تمرینات یوگا نپرداخته و آن را تجربه نکرده‌اید، سبک‌های متنوع و معلمان متفاوت را تجربه نمایید تا قادر باشید سبکی را برگزینید که پاسخگوی نیازهای منحصربه‌فردتان باشد. چنانچه در خانه به انجام تمرین می‌پردازید، مکانی مقدس را برای خود انتخاب نمایید و زمانی به انجام تمرینات یوگا بپردازید که قادر باشید تمرینات را به‌طور پیوسته انجام دهید و بین آن‌ها وقفه ایجاد نگردد. تلفن خود را خاموش کرده و تمرین خود را شروع کنید. بر روی دم و بازدم در هر عمل تنفسی متمرکز شوید. می‌توانید از اصول «هفت قانون طلایی یوگا» بهره جویید.

2. به انجام مراقبه بپردازید:

مراقبه و یوگا دو تمرین مکمل هستند که هر دو یک هدف را دنبال می‌کنند: تجربۀ اتحاد بدن، ذهن و روح. مراقبه یاری‌مان می‌سازد از زیر بار افکار ناآرام و مشوش به آرامش توأم با آگاهی ناب دست‌یابیم. همین حالا می‌توانید به انجام مراقبه با بستن چشم‌هایتان و ناظر بودن به جریان ورود و خروج هوا در تنفستان برای چند دقیقه بپردازید. اگر افکار در ذهنتان پدیدار شدند، شاهد بر خروج آن‌ها از ذهن گشته و توجه خود را معطوف به تنفس‌هایتان نمایید. یکی از اصول مهم در مراقبه که لازم است همیشه به خاطر داشته باشید، این است که شما قصد خلاصی از افکار را ندارید؛ بلکه تنها آگاه به آن‌ها می‌شوید، درحالی‌که به آن‌ها اجازه می‌دهید که از فضای ذهن خارج‌شده تا به مقر آرامش بخشی که در ورای این افکار قرار دارد، دست‌یابید. با خود مهربان باشید و تمرین مراقبۀ خود را مورد قضاوت قرار ندهید. روزانه چند دقیقه را به مراقبه اختصاص دهید و به‌تدریج این زمان را بیشتر کنید.

3. عدم قضاوت را تمرین کنید:

در شروع هرروز به خود بگویید «امروز هیچ‌چیز را مورد قضاوت قرار نخواهم داد». …

 

ادامه مقاله را می توانید در مجله 99 مطالعه نمایید

 

برگرفته از:
http://www.chopra.com/articles/5-yoga-practices-for-mind-body-balance

 

 

درباره ایران یوگا

پیشنهاد ما به شما

یوگا از شش روش باعث جوان ماندن بدن می‌شود

  ۱ـ کاهش فشارخون یوگا از فشارخون بالا جلوگیری می‌کند. این روش برای کسانی که …

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x