دوشنبه , نوامبر 28 2022

مراقبه گاشو

  
 
 

مراقبه گاشو 

                                                     

مراقبه گاشو یکی از پایه­ ها ( ارکان ) ریکی است که بسیار مورد توجه دکتر میکائو اوسویی بوده است و تاکید فراوان روی آن داشته است. گاشو ( Gasho ) به معنی دستهای به هم چسبیده است. دستهایی که برهم قرار گرفته­ اند و در مقابل قلب قرار داده شده­ اند. مراقبه گاشو را می­توان بصورت نشسته روی صندلی، یا روی زمین به صورت دو زانو یا چهار زانو انجام داد. نکته مهم در انجام این مراقبه صاف بودن کمر و ستون فقرات می­باشد. زیرا در این حالت جریان انرژی از کانال اصلی آن در بدن انسان که ساشومنا نامیده می­شود و منطبق بر نخاع است به سهولت و سادگی انجام می­ گیرد.

مراقبه گاشو به تنهایی مراقبه کاملی است و هر کس می­تواند روزانه ۱۰ الی ۲۰ دقیقه آن را انجام دهد. گاشو در ریکی اهمیت زیادی دارد، همه تمرینات ریکی با گاشو آغاز می­ شود و با گاشو پایان می­ یابد. بسیار مناسب و لازم است که شما این مراقبه را انجام دهید و در انجام آن به مهارت برسید. نکته دیگر در انجام مراقبه گاشو این است که توجه و تمرکز باید بر محل تماس انگشت وسط باشد ( انگشت آتش ).


در بدن ما شبکه کاملی از کانال­های اصلی و فرعی ( نادی­ها و مریدین­ها ) برای جریان انرژی وجود دارد، چیزی شبیه آنچه در سیستم اعصاب و یا سیستم گردش خون بدن دیده­ اید، یکی از مهمترینِ این مریدین­ها، مریدین قلب است که از قلب به دستان و از آنجا به نُک انگشت وسط ختم می­ شود در نتیجه تمرکز بر این نقطه ( محل تماس انگشت وسط در مراقبه گاشو ) باعث تحریک این مریدین و آماده شدن و باز شدن آن برای انتقال مناسب جریان انرژی ریکی می­شود.

 

در روز­های اول تمرین این مراقبه ممکن است تمرکز شما از این نقطه قطع شود و فکرهای پراکنده به ذهن شما برسد، در این حالت باید همچنان آرام باشید و هیچ عکس العمل تدافعی در مقابل این افکار نداشته باشید فقط به آنها به صورت ذهنی نگاه کنید و آنها را بپذیرید و دوباره تمرکز خود را به محل تماس انگشت وسط باز گردانید. با این روش بزودی می­توانید افکار خود را در کل زمان انجام تمرین مراقبه گاشو به این محل متمرکز کنید بدون اینکه افکار مزاحم حواس شما را از این نقطه منحرف کنند.


توصیه می­شود مراقبه گاشو را هر روز انجام دهید و به آن به صورت یک کار روزانه و لازم مثل مسواک زدن نگاه کنید، از انجام این مراقبه لذت ببرید و به نتایج بدست آمده از انجام روزانه و مرتب این تمرین که همان افزایش تمرکز و افزایش انرژی فردی شما است توجه و تمرکز کنید.

 


بزودی از انجام این تمرین لذت فراوان خواهید برد و نتایج خوبی بدست خواهید آورد، یادتان باشد این مراقبه در کمال سادگی بسیار قدرتمند است و می­تواند یاوری خوب و همیشگی برای شما در تحصیل و زندگی باشد.

 

● مزایای مراقبه گاشو:

۱) ایجاد آرامش
۲) افزایش تمرکز
۳) افزایش انرژی های فردی
۴) تحریک مریدین قلب و آماده شدن آن برای کانال انرژی ریکی شدن

 

● مراحل انجام مراقبه گاشو:

۱) در حالتی آرام روی صندلی و یا نشسته روی زمین به صورت دوزانو و یا چهار زانو قرار بگیرید.
۲) دستان خود را به هم گرفته و در مقابل قلب قرار دهید.
۳) تمرکز و توجه خود را به محل تماس انگشتان وسط هدایت کنید.
۴) مدت ۱۰ الی ۲۰ دقیقه در این حالت بمانید.
۵) تمرکز خود را از محل تماس انگشت وسط قطع کنید و دستان خود را پائین بیاورید.
۶) از خودتان بخاطر انجام این تمرین سپاسگزاری کنید.
۷) چند نفس عمیق بکشید و به حالت عادی باز گردید.
توجه کنید این مراقبه ساده و مفید را همه می توانند انجام دهند و از فواید آن بهرمند گردند.

 


بر گرفته از کتاب راه میان بر تالیف مهندس محمد امین 

درباره ایران یوگا

پیشنهاد ما به شما

تاثیر ورزش یوگا در درمان افسردگی

یک مطالعه جدید تاثیر مثبت یوگا بر افسردگی را نشان داده است. محققان میگویند انجام …

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فرهاد
فرهاد
آگوست 25, 2021 4:39 ب.ظ

سلام
تاآنجاییکه اطلاع دارم دکتراسویی Gassho Position را همراه با تنفس عمیق طوریکه حس بازدم به انگشت وسط بخوره قبل ازریکی دادن پیشنهادکردن ازطرفی درمراقبه های ریکی مثلا به خط درآوردن چاکراها ویا مراقبه برنمادهای ریکی ویامراقبه ریکی دادن به دستان ویا … انرژی کیهانی یاهمان Rei ازچاکرای تاج واردشده وبسته به نوع مراقبه چاکراهای دیگرراپرمی کند متاسفانه اینجاهیچ اشاره ای به مسیرجریان انرژی نشد

آخرین ویرایش 1 سال قبل توسط فرهاد
1
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x