سه‌شنبه , نوامبر 29 2022

عادت‌های مضر برای ستون فقرات

آیا می‌دانستید بیشتر از سرماخوردگی، مردم برای کمردرد به پزشک مراجعه می‌کنند؟ این امر بیانگر استرس زیادی است که ستون فقرات متحمل می‌شود. خوشبختانه به گفتۀ پزشکان حدود 80 درصد تمامی کمردردها به درمان پزشکی نیاز ندارد و خودبه‌خود از بین می‌رود، اما چرا باید کاری کنید که دچار کمردرد شوید؟ به‌طورکلی ستون فقرات 3 نقش مهم را باید ایفا کند: مراقبت از نخاع، حمایت از وزن بدن و ایجاد انعطاف.
 ستون فقرات باید در بهترین حالت قرار گیرد. ازآنجاکه ستون فقرات از استخوان‌، عضلات و رباط تشکیل می‌شود، باید با یک شیوه زندگی خوب، برنامۀ غذایی متعادل و ورزش منظم، آن را سالم نگه داشت. همچنان باید از انجام کارهایی که در کوتاه‌مدت یا درازمدت ایجاد مشکل می‌کنند، دوری کرد.

استرس:

همۀ ما می‌دانیم یکی از بزرگ‌ترین دشمنان سلامتی، استرس به‌ویژه استرس مزمن است. استرس می‌تواند باعث تراکم چربی بیش‌ازحد در دور کمر شود.

 

رانندگی در مسافت طولانی:

رانندگی در مسافت‌های طولانی به‌ویژه در ساعت‌های شلوغ می‌تواند تأثیر بدی روی ستون فقرات بگذارد. هنگامی‌که پشت فرمان قرار می‌گیرید، به حالت نشستن خود توجه کنید. نزدیک به‌فرمان و در حالت 90 درجه قرار بگیرید.

 

کفش‌های پاشنه‌بلند:

کفش‌های پاشنه‌بلند می‌تواند فشار زیادی روی کمر ایجاد کند. استفاده از کفش‌های صاف نیز توصیه نمی‌شود. حداقل پاشنۀ استاندارد حدود 2 سانتی‌متر است.

کیف سنگین:

با سنگین کردن کیف، فشار زیادی روی ستون فقرات وارد می‌شود. به‌ویژه اگر عادت به انداختن کیف روی یک شانه با بیش از 10 درصد وزن کل بدن داشته باشید؛ بنابراین برای سلامت کمر خود کیف را سبک‌تر کنید یا از کوله که وزن را مساوی تقسیم می‌کند و روی یک‌طرف بدن فشار نمی‌آورد، استفاده کنید.

 

تشک کهنه:

تشکی که بیش از 10 سال عمر کرده، نمی‌تواند به‌درستی ستون فقرات را به حالت متعادل نگه دارد. بهترین کار خریدن تشک نو است که نه خیلی نرم باشد و نه خیلی سفت.

 

نشستن طولانی‌مدت:

نشستن طولانی‌مدت نیز به ستون فقرات آسیب می‌رساند. اگر کار شما طوری است که باید ساعت‌های طولانی پشت میز قرار بگیرید، سعی کنید هرازگاهی از پشت میز بلند شوید تا کمر را کمی ورزش دهید. از صندلی ارگونومیک نیز استفاده شود.

 

بی‌تحرکی:

ورزش مانع اضافه‌وزن می‌شود، درنتیجه سلامتی کل بدن، مفصل‌ها، زانو و ستون فقرات را به همراه دارد. البته از ورزش‌های با حرکات نادرست ازجمله دراز و نشست نیز پرهیز شود.

 

درباره ایران یوگا

پیشنهاد ما به شما

نرمش در محل کار

پشت میز نشینی به مدت طولانی عوارضی را بر مفاصل و ستون فقرات دارد از …

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x