جمعه , دسامبر 2 2022

شش آیین آیورودایی برای داشتن خوابی بهتر

شش آیین آیورودایی برای داشتن خوابی بهتر
نویسنده: اشلی دیویس 
برگردان: ندا اسدی

پزشکان آیورودایی یک برنامۀ عصرگاهی که شما را برای خوابی آرام در شب آماده می کند را به شما معرفی می نمایند.
همیشه دلیلی پشت اینکه چرا نمی توانیم بخوابیم وجود دارد و این عامل اغلب استرس است. در اصطلاحات آیورودایی زمانیکه شما واتای اضافی داشته باشید و ذهنتان بیش از اندازه درگیر افکار مختلف باشد، آرامش یافتن شما غیرممکن است. پس راه حل واضح این مشکل این است که استرس را از بین ببرید، اما همۀ ما می دانیم که این کار در حرف ساده است، نه عمل.
دکتر رایچور  پیشنهاد می دهد که هر شب راس ساعت مشخصی به تختخواب بروید، ترجیحا قبل از ساعت ده شب و به این برنامۀ خوابتان پایبند باشید. ذهن خود را خالی کنید، افکاری که در طی روز ذهن شما را درگیر کرده بود، رها کنید. کمی دعا کنید و از شکرگزار باشید. برای رسیدن به آسودگی می توانید کارهای زیر را نیز انجام دهید.
 
یک حمام آب گرم با گل سرخ و یاس بگیرید.
یک حمام آب گرم با اسانس گل سرخ و یاس بگیرید. دکتر رایچور این دو روغن بخصوص بخاطر دارا بودن خواص آرام بخشیشان ‏ پیشنهاد می دهد. در آیورودا گفته می شود، گل سرخ و یاس استرس را کاهش می دهند، قلب را باز می کنند و احساسات منفی را از بین می برند. هدف تمام برنامه های قبل از خواب این است که ذهن شما را برای رفتن به یک حالت متفاوت و آرام آماده کنند. 
 
تنفس از یک حفرۀ بینی را تمرین کنید.
بر روی تختخواب خود بنشینید. چشمانتان را ببندید. حفرۀ راست بینی خود را گرفته و از حفرۀ بینی سمت چپ تنفس کنید. حفرۀ سمت چپ بینی خود را بگیرید و از حفرۀ راست بینی بازدم کنید. از حفرۀ راستی بینی خود دم بگیرید، حفرۀ راستی بینی تان را ببندید و از حفرۀ چپ بینی خود بازدم کنید. این تکنیک را به مدت ده دقیقه ادامه دهید. هر کسی که از اختلال خواب در رنج است، باید این تکنیک تنفس از حفرۀ بینی جایگزین را امتحان کند. این عمل واتا را پایین می آورد و به برقراری تعادل بین نیمکرۀ راست و چپ مغز کمک می نماید.
تنفس براهماری یک تکنیک جایگزین دیگر است. به سادگی دم بگیرید و در هنگام بازدم، به آرامی «اوم» بگویید. این کار را به مدت پنج دقیقه تکرار کنید.
 

شیر گرم با مخلوط جوز هندی بنوشید.
در آیورودا از شیر سرد باید دوری کرد، اما شیر گرم خاصیت درمان کننده و آرام بخش دارد. شیر حاوی ال-تیروفان؛ یک اسید آمینه که پیش مادۀ سروتونین و ملاتونین است و هر دو خواب آور هستند. جوزهندی به این نوشیدنی آرامش بخش، طعم شیرین می دهد و به خواب آور بودن این نوشیدنی کمک می کند. ترکیب شیر گرم و جوزهندی، شما را ریلکس کرده و شما را به سرعت به خواب می برد.
 
بدن خود را با روغن حیوانی ماساژ دهید.
در آیورودا، روغن حیوانی به عنوان بهترین ماده برای ماساژ خود شناخته شده است. این روغن سیستم بدنی را آرام و خنک میکند. پوست شما را آبرسانی می کند. ماساژ بدن مخصوصا نواحی ناف با روغن حیوانی واتا را بخاطر محتویات خشک خود به تعادل رسانده و پیتا را بخاطر اثر خنک کنندگی خود آرام می سازد.

 
کف دست و پاهای خود را ماساژ دهید.
ماساژ پاها یک کار بسیار عالی قبل از رفتن به تختخواب است. حدود 7000 پایانۀ عصبی کف هر پا وجود دارد، به همین خاطر ماساژ دادن هر دو پا کل بدن شما را ریلکس خواهد ساخت. ماساژ کف دست، جایی که عصب ها از آنجا آغاز می شوند، اثر مشابهی بر روی بدن شما دارد.

 
اسانس مورد علاقۀ خود را ببویید.
چند قطره از روغن اسانس مورد علاقه تان را روی بالش خود یا روی مچ دستتان جایی که نبض شما وجود دارد بریزید. در آیورودا، تنفس اسانس به آرام سازی ذهن و جسم کمک کرده، قلب را گشوده و خواب را تقویت می نماید. دکتر رایچور ترکیبی از اسانس پرتقال، هل، گل یاس، ریحان، و وانیل را به شما پیشنهاد می دهد. روغن براهمی  برای آرام سازی بدن و اعصاب شما بسیار موثر است.

برگرفته از:
http://www.yogajournal.com/slideshow/6-ayurvedic-nighttime-rituals-better-‎sleep/#0‎ 
•    با 

درباره ایران یوگا

پیشنهاد ما به شما

ده روش براى مغلوب کردن نگرانى ها

١) خطاهاى فکرى (شناختى) خود را شناسایى کنید.٢) مشخص کنید با چه احتمالى ممکن است …

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x