سه‌شنبه , نوامبر 29 2022

سپاس‌گزاری

سپاس‌گزاری

نویسنده: مهسا جمشیدی

بخش دوم

در شمارۀ گذشتۀ مجلۀ دانش یوگا در بخش اول مقالۀ سپاس‌گزاری به بررسی دلیل اینکه چرا انسان‌ها به سمت یوگا کشیده می‌شوند و یوگا چه تأثیری بر جسم و روح انسان دارد، پرداختیم. در این شماره به ادامۀ این مطلب خواهیم پرداخت.

در بیشتر ادیان الهی ناامیدی از لطف پروردگار گناه است…

انسانی که باور به وجود خداوند دارد بعد از تصمیم، تلاش و قدم گذاردن درراه می‌داند که اگر صلاح او باشد، نتیجۀ مطلوبش را خواهد گرفت و اگر نگرفت، دلیلی بر آن است. پس هیچ‌وقت خشمگین، آزرده و ناراحت نمی‌شود، چون می‌داند در هر قدم خداوندی دارد که بیش از همه او را دوست داشته و بهترین‌ها را برای او خلق می‌کند. این انسان در کمال آرامش در سخت‌ترین لحظه‌ها بهترین تصمیمات را می‌گیرد و همیشه در قلبش با تمام وجود احساس نشاط و شادی می‌کند و نگاه زیبایی به زندگی دارد. در مراحل بعد دید و نگاه انسان به محیط و انسان‌های اطرافش سرایت می‌کند و انرژی خوب و مثبت خود را به دیگران انتقال می‌دهد.

همان‌طور که شما ‌بارها در زندگی خود افرادی را دیده‌اید که از قرار گرفتن در کنار آن‌ها احساس آرامش کرده و می‌گویید نمی‌دانم چرا وقتی پیش فلان فرد می‌روم، حال بهتری دارم.

در مرتبۀ بالاتر با سپاس‌گزاری و باور به وجود خداوند می‌شود افراد و اشخاص و اتفاقات را تغییر داد. نیاز نیست برای تغییر اخلاق فردی که شما را ناراحت می‌کند، همیشه از کلام در برابر او استفاده کرد، فقط کافی است سپاس‌گزاری کنید. در هر کاری مهم‌ترین قدم آن است که به شکل درستی باور به خداوند داشته باشیم. در یک‌کلام برای تغییر هر چیزی در بیرون صرفاً باید درون افراد تصحیح شود تا در مسیر درستی قرار بگیرند. برای واضح‌تر شدن کلام به مثال‌های زیر توجه کنید.

فرزندتان به حرف شما گوش نمی‌کند؟ راه‌حل آن سپاس‌گزاری است. از رفتار همسرتان ناراحت هستید؟ راه‌حل آن سپاس‌گزاری است. اگر دوست دارید در این امتحان موفق باشید، راه‌حل آن سپاس‌گزاری است.

کسی که سپاس‌گزار باشد، نه استرسی بر او حاکم می‌شود، نه یاس و ناامیدی. می‌داند هر وقت و به هر دلیل احساساتی همچون خشم، ترس و یاس بر او حاکم شد، در مسیر اشتباهی قرارگرفته و میزان باورش کم شده است، اما سپاس‌گزاری از خالق یکتا چگونه باید باشد؟

بهترین شیوۀ سپاس‌گزاری نگارش آن است و بهتر است کلام به نوشتار تبدیل شود تا تأثیرگذاری آن به‌مراتب بیشتر گردد. شیوه‌های گوناگونی برای نوع نگارش آن در کتب مختلف پیشنهاد می‌شود. پیشنهاد من به‌صورت زیر است:

پروردگارِ من از تو سپاس‌گزاری می‌کنم که نعمتی همچون…………. دارم، زیرا باعث می‌شود…………..

(جای خالی با نعمت موردنظر شما و دلیل سپاس‌گزاری آن پر می‌شود).

مهم است در بیان نعمت و دلیل آن مفاهیم و کلمات مثبت باشند و به‌هیچ‌وجه از افعال منفی استفاده نشود، به‌طور مثال:

پروردگار من از تو سپاس‌گزارم که نعمتی همچون دست‌های سالم دارم، زیرا باعث می‌شود نوشته‌های زیبا بنویسم.

مفاهیم مثبت ذهن شما را معطوف وقایع مثبت خواهد کرد و بیان وقایع منفی ذهن شما را معطوف منفی‌ها خواهد کرد و یادتان باشد هر چیزی که ذهن شما را پر کند، اتفاق می‌افتد و مؤثر خواهد بود.

نوشتن، ده‌ها برابر مؤثرتر از گفتار است، زیرا انگار با نوشتن تازه یادتان می‌افتد چه دارید و حتی نخستین باری که نگارش را انجام می‌دهید، متوجه خواهید شد که انگار چیزی برای سپاس‌گزاری ندارید و بعد از چند نمونه نوشتن دیگر چیز دیگری برای نگارش نخواهید داشت. این به معنی آن نیست که شما چیزی برای سپاس‌گزاری ندارید؛ بلکه خودتان متوجه نعمت‌های فراوانی که در اطرافتان هست، نیستید.

ادامه مقاله را می توانید در مجله شماره 85 مطالعه کنید

درباره ایران یوگا

پیشنهاد ما به شما

ده روش براى مغلوب کردن نگرانى ها

١) خطاهاى فکرى (شناختى) خود را شناسایى کنید.٢) مشخص کنید با چه احتمالى ممکن است …

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x