دوشنبه , نوامبر 28 2022

سه گام برای کاهش اضطراب امتحانات

 

سه گام برای کاهش اضطراب امتحانات 

چکیده مطالب 

تقریبا همیشه و در هر موقعیتی راهی وجود دارد که به کاهش نگرانی شما کمک کند.
اگر تنها و نگران در یک گوشه بنشینید و کاری نکنید هیچ مشکلی حل نخواهد شد. 
بنابراین با پیدا کردن راهی مناسب در ایجاد احساسی خوشایند در خود بکوشید.

هر کس نگران می شود. از سالمندان گرفته تا خردسالان هم کدام به نوعی با این مشکل سرو کار دارند اما برای بهبود و رفع آن چه باید کرد؟ بخصوص اینکه با نزدیک شدن به فصل امتحانات و افزایش استرس درنوجوانان و جوانان توجه به این موضوع امری ضروری است.
کارشناسان معتقدند چه نگرانی شما بزرگ باشد, چه کوچک می توانید ازسه گام کاربردی زیر در جهت بهبود آن استفاده کنید.
1)    مورد نگرانی را مشخص کنید.
گاهی اوقات , شما دقیقا می دانید که نگرانی تان درباره چیست. گاهی هم ممکن است اصلاندانید گیر کار کجاست . فرض کنیم نگرانی درمورد یکی از معلمان مدرسه است , اما شاید دلیل واقعی آن این باشد که شما با درس ریاضی مشکل دارید نه با معلم آن. بنابراین یک راه حل این است که از معلم خود برای مسایل ریاضی کمک بخواهد او نیز به طور حتم با خوشرویی کمکتان خواهد کرد.
برخی مشکلات مانند مسایل خانوادگی, اغلب بزرگ هستند و روی فرزندان تاثیر منفی می گذارند گاهی هم آنقدر شدید می شوند که از نظر ما احنمال یافتن راه حل برای آنها به صفر می رسد. در این مواقع اولین گام در جهت رفع نگرانی تمرکز بر روی مورد نگران کننده و تشخیص آن است . اما اگر در این مورد نیز با مشکل مواجه هستید , می توانید با استفاده از گام سه از فرد مورد اعتمادی برای رفع مشکل والدین خود کمک بگیرید.
2)    به راههایی فکر کنید که به بهتر شدن شرایط ختم می شوند. 
3)    تقریبا همیشه و در هر موقعیتی راهی وجود دارد که به کاهش نگرانی شما کمک کند. اگر تنها و نگران در یک گوشه بنشینید و کاری نکنید , هیچ مشکلی حل نخواهد شد. بنابراین با پیدا کردن راهی مناسب در ایجاد احساسی خوشایند در خود بکوشید.
نمرات درسی در مدرسه اغلب نگران کننده ترین مورد برای بچه ها هستند. اگر این مشکل شما هم هست این سوالات را از خود بپرسید:
-چرا نمرات درسی مهم هستند؟ هرکدام چه معنایی دارند؟
– من چگونه خود را برای حضور در کلاس آماده می کنم؟ 
– آیا نکات و مطالب درسی را حتی وقتی روز بعد امتحان نداریم هم مرور می کنیم؟
– آیا مکان مناسبی برای انجام تکالیم دارم؟
آیا سعی در انجام راههای مختلف مطالعه از قبیل خلاصه نویسی و مرور مطالب , استفاده از فلش کارت و مطالعه گروهی کرده ام 
لذا, با کمی تفکر بر روی این سوالات و پاسخ به آنها راحت تر میتوانید با مشکلات درسی کنار بیایید اگر نگرانی شما در رابطه با مشاجره ای است که میان شما ویکی از دوستانتان اتفاق افتاده برای رفع کدورت از او برای شرکت در یک برنامه گروهی دعوت کنید.
با تهیه فهرستی از این گونه کارها می توانید یکی از انها را که فکر می کند موثرتر است . برای تجدید رابطه دوستی خود و تحکیم آن انتخاب کنید. 
4)    از فرد دیگری کمک بخواهید.
نگرانی و اظراب باعث احساس تنهایی در شما می شود. پس هنگامی که مضطراب و نگران هستید کسی را پیدا کنید تا بتوانید با او حرف بزنید . اما گاهی اوقات افراد می گویند: ” من نگران هستم و هیچ کس نمی تواند کاری برای من انجام دهد”
اما در اینجا دو دلیل وجود دارد تا بفهمید که این طور نیست تا وقتی که احساساتتان را با کسی در میان نگذاشتید , به او اجازه ندهید تا برای کمک به شما تلاش کند هرگز با اطمینان نمی توانید بگویید که هیچ کس نیست به شما کمک کند. 
تنها از طریق درد دل کردن با فردی دیگر است که می توانید نسبت به آنچه موجب نگرانی تان شده به احساس خوشایندتری دست پیدا کنید پس دیگر با مشکلات خود تنها نخواهد ماند. زیرا فرد دیگری مانند پدر , مادر, خواهر, برادر, دوست, ویا مشاوری هست که اکنون او نیز به یافتن راهی برای کمک به شما فکر می کند.
و اما حرف آخر
آیا می دانید نگران بودن آنقدر هم بد نیست؟ مثلا اگر شما حداقل کمی هم نگران امتحان خود نباشید, ممکن است مطالعه آن را کنار گذاشته و عاقبت پشیمان شوید. 
اما برخی از نوجوانان و جوانان نگرانی هایشان آنقدر زیاد است که آنها را از انجام کارهای لازم باز می دارد. اگر این موضوع در موردشما نیز صدق می کند, توصیه ما این است که با یک مشاور مشورت کنید.
منبع: www. Kidshelth. Com

درباره ایران یوگا

پیشنهاد ما به شما

یوگا از شش روش باعث جوان ماندن بدن می‌شود

  ۱ـ کاهش فشارخون یوگا از فشارخون بالا جلوگیری می‌کند. این روش برای کسانی که …

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x