یکشنبه , دسامبر 4 2022

رازهایی برای تدریس یوگا به کودکان

نویسنده کت هگ برگ

مترجم: آیدا جوادی مربی یوگای کودک

 

زمانی که تازه دورۀ یوگای کودک را گذرانده بودم و برای کار کردن ذوق و شوق زیادی داشتم، آموزش یوگای کودک را در نزدیک‌ترین مرکز به منزلم پذیرفتم.

من قبل از اینکه مربی یوگای کودک شوم، مربی بالۀ کودکان تا سن دبیرستان بودم. وقتی از من پرسیدند آیا می‌خواهم مربی یوگای کودک هم باشم؟ بی‌صبرانه پیشنهادشان را پذیرفتم. با خودم گفتم چقدر آموزش آسانا به کودکان لذت بخش خواهد بود.

بدون توجه به آموزش‌هایی که در مورد یوگای کودک دیده بودم، اولین جلسۀ کلاسم را با طرح درسی تقریبا مشابه بزرگسالان برگزار کردم. تصویرسازی، تنفس‌های دیافراگمی. تنفس حبابی که برای کودکان 2 تا 12 سال استفاده کردم، باعث شد دو تا از پسرها در کلاسم با هم دعوا کنند. یکی از دختران12 ساله‌ام شیفتۀ حرکات چشمی شده بود و آن‌ها را بدون وقفه انجام می‌داد و کودکان پیش‌دبستانی به سمت آینه می‌دویدند تا تصویرشان را در آینه ببوسند!

حدود ده دقیقه طول کشید تا حریمی برای هر کدامشان تعیین کردم و همگی را دایره‌وار روی زمین نشاندم. خیلی برایم عجیب بود که هیچ کدام‌شان از ریشه‌یابی کلمۀ یوگا خوش‌شان نیامد و ما یکسره حرکت گاو و گربه را با صداهایشان انجام دادیم. برای انجام سلام بر خورشید، هیچ تمایلی از خود نشان ندادند. بجای آن دوست داشتند با شمشیرهای نامریی در حرکت جنگجو با یکدیگر بجنگند!

در تمام مدت کلاس در حال انجام حرکات هیجان‌انگیز یوگا با یوگی‌های کوچک و خستگی‌ناپذیر بودم و همزمان به سوالات عجیب و غریب تک‌تک آن‌ها در مورد یوگا و حرکات پاسخ می‌دادم.

بعد از اولین جلسه، تازه متوجه شدم چه حرکاتی را باید در برنامۀ کلاس بگنجانم و کدام تمرین‌ها اصلا جایگاهی در یوگای کودک ندارند.

اما مهم‌ترین مساله‌ای که فهمیدم، گروه‌بندی سنی برای هر کلاس و تقسیم‌بندی حرکات برای گروه‌های سنی مختلف بود. باید کودکان را از لحاظ سنی از هم جدا می‌کردم و برای هر سن، حرکات مخصوص به خودشان را در نظر می‌گرفتم.

 

چیدمان حرکات نقش کلیدی دارد

مربیان یوگای کودک، باید به جز تاثیر جسمانی و روانی حرکات، به نکات بیشتری توجه داشته باشند. مثلا شروع کلاس در حالت نشسته، گزینۀ خوبی برای یوگای بزرگسال محسوب می‌شود، اما در کودکان بهتر است ابتدا با حرکاتی گرم کنند‌ه کلاس را شروع کنیم که کمی شیطنت آن‌ها را هم کم کند. همچنین زمان 60 دقیقه برای کودکان بسیار زیاد است. بهتر است با توجه به سنش‌ان زمان کلاس را کم کنیم.

حرکات دونفره به محیط کلاس شادی و نشاط می‌دهد. نه تنها انجام آن‌ها برای کودکان، هیجان‌انگیز است، بلکه می‌تواند مهارت‌های ارتباطی آن‌ها را گسترش داده و در مهارت حل مساله نیز کمک‌شان کند. لازم نیست در حرکات دو نفره، خیلی به آن‌ها سخت بگیرید. حرکاتی در حد درخت دونفره یا اوتان دونفره برای کودکان کافیست.

کودکان، بزرگسالان کوچک شده نیستند.

همیشه به یاد داشته باشید کودکان، بزرگ‌سالان کوچک شده نیستند. روان آن‌ها با بزرگ‌سالان بسیار متفاوت است. باید تخیل‌شان را با یوگا تغذیه کنید، بینش و درک‌شان را بالا ببرید و به حرف‌هایشان کاملا توجه داشته باشید.

بدن‌ها و ذهن‌های‌شان کوچک است و کاملا با بزرگ‌سالان متفاوتند. خیلی وقت‌ها در کلاس بزرگسالان، افراد از شما می‌خواهند کودک‌شان را هم همراه خود به کلاس بیاورند. اگر واقعا مربی مسئولی هستید، هرگز چنین اجازه‌ای به آن‌ها ندهید. شاید به دلیل اصرار زیاد والدین، بچه‌ها تظاهر به انجام حرکات یوگا همراه با والدین‌شان کنند، اما شما بدانید خودشان رغبتی به این کار ندارند و تنها به دلیل اصرار والدین‌شان تن به این کار می‌دهند.

این نکته را همیشه به‌خاطر داشته باشید که کودکان گاهی خسته، گرسنه یا کلافه از تکالیف درسی‌شان به کلاس‌تان می آیند. اگر دیدید کودک در هنگام انجام حرکات حواسش نیست یا به داستان‌تان گوش نمی‌دهد، صبور باشید. به موارد مثبتی که در کلاس انجام می‌دهد اشاره کنید تا حواسش را جمع کند.

من شاگردی داشتم که همیشه هنگام انجام حرکات، احساس نارضایتی می‌کرد. وقتی زمان انجام تنفس زنبوری رسید، سعی کرد آزاردهنده‌ترین و بلندترین صدای کلاس را در بیاورد. خودش هم تصور نمی‌کرد این حرکت را به این خوبی انجام دهد. همین کارش، سوژه‌ای برای تشویقش فراهم کرد. از او خواستم جلوی کلاس بیاید و این تنفس را دوباره برای دوستانش انجام دهد. سایر کودکان حرکات را از او تقلید کردند و این کار بسیار برایش تشویق کننده بود.

این نکته هم خیلی مهم است که سر کلاس یوگای کودک، هیچ چیز را جدی نگیریم.

” ادامه مقاله را در شماره 107 مجله دانش یوگا بخوانید.”

 


 

درباره ایران یوگا

پیشنهاد ما به شما

بهترین حرکت یوگا برای خانم‌های شاغل

حرکت پلاین حرکت یوگا به کشیدگی جلوی بدن و تقویت عضلات  کمک می‌کند.به پشت دراز بکشید، …

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x