سه‌شنبه , نوامبر 29 2022

ذهن برتر

نویسنده: سوامی شیواناندا Swami Sivananda
برگردان: ندا اسدی

در شمارۀ گذشتۀ مجله به بررسی کنترل ذهن (نیرودها) و چشم‌پوشی از نفس پرداختیم. در این شماره به بررسی روزه‌داری قلب و خیانت‌های ذهن و نحوۀ مقابله با آن خواهیم پرداخت.

 

روزه‌داری قلب

به درون‌نگری عمیقی عادت کنید. جستجوگران حقیقی که به مدیتیشن عمیقی وارد می‌شوند، در خواب نیز به جلو حرکت می‌کنند. غذا خوردن بدون تعادل یا در زمان نامناسب بر روی سیستم بدنی شما تأثیر گذاشته و مدیتیشن را برای شما دشوار می‌کند. با خویشتن‌داری زندگی کنید و با مدیتیشن، جاپا  (تکرار نام خداوند)، پرانایاما (تنفس یوگایی) و آساناها (وضعیت‌ها) این زندگی را تقویت نمایید. روزه گرفتن بسیار مفید است. می‌توانید به‌خوبی و با جدیت در حال روزه، مدیتیشن کنید. اثرگذارترین روزه، آن روزه‌ای است که در آن قلب از خواسته‌هایش چشم‌پوشی کرده و روزه باشد.
ذهن وارد یک حالت غیرفعال شده و جستجوگر فکر می‌کند به هدف خود رسیده است. این ‌یک اشتباه دردناک است. خود را از خشم، حرص و طمع و وابستگی‌های احساسی و لذت حاصل از آن‌ها محروم کنید. عاری از عشق و نفرت نسبت به دیگران باشید. نزدیکی خود را به همه‌چیز از بین ببرید. از رژیم غذایی صحیح، وضعیت‌های آسان، خلوص و پاکی جسم و ذهن پیروی کنید.
اگر قدم‌های شما در مسیرتان ثابت نباشد، جاپای بیشتری انجام دهید، وایراگیا  (عدم علایق) را در خود تقویت کنید. در گوشه‌ای بنشینید و مدیتیشن کنید. خدمت کنید. ایمانی غیرقابل تزلزل به خداوند داشته باشید. به نام مقدس خداوند وفادار بمانید. خود را به خداوند تسلیم نمایید. او را خالصانه پرستش کنید تا ذهن ناتوان ‌گردد. جسم خود را به خداوند تسلیم کنید و به آن فکر نکنید. حضور خداوند همه‌جا هست. همه‌چیز را کنترل می‌کند. خداوند شما را از تمامی خطرات حفظ می‌نماید.
فقط به خداوند تکیه کنید. اگر فقط یک‌صدم آنچه من به شما می‌گویم را انجام دهید، به شناخت کاملی از خداوند هم‌اکنون خواهید رسید.

 

امپراتوری قدرتمند، اسبی به قیمت ده هزار روپیه خرید. اسب بی‌قرار بود و هیچ‌کس نمی‌توانست از آن سواری بگیرد. پسرش اسکندر  گفت؛ پدر عزیزم، من می‌توانم بر روی این اسب سوار شوم. او روی اسب نشست و آن را به سمت خورشید حرکت داد. اسب چهارنعل می‌رفت. امپراتور کاملاً حیرت‌زده شده بود. او گفت؛ اسکندر چگونه این اسب را به حرکت واداشتی؟ اسکندر گفت؛ اسب از سایۀ خودش می‌ترسید، به همین دلیل من او را در جهت خورشید به حرکت درآوردم. اسب بی‌قرار ذهن نیز همین‌گونه است. اگر آن را به سمت آتمن  (خود) معطوف کنید، آرام خواهد بود. اگر ذهنتان را به مایا  (اوهام) معطوف کنید، ذهن می‌رقصد و در تلاطم خواهد بود.

 

ذهن خائن

ذهن، خائن است. شما را به ورطۀ جهالت پرتاب می‌کند. ذهن به شما می‌گوید: بنوش و بنوش و خوش باش، تولد دوباره‌ای وجود ندارد. ذهن می‌گوید: سادهانا  (تمرین معنوی) را ترک کن، شما به‌جایی نخواهید رسید. هیچ سعادتی فراتر از حواس وجود ندارد. دنیا واقعی است، هیچ‌چیزی مانند لذات جسمانی نیست، از آن با تمام قلبتان لذت ببرید.

ادامه مقاله را می توانید در مجله 93 مطالعه نمایید

درباره ایران یوگا

پیشنهاد ما به شما

یوگا در زمان بارداری

عملکرد مهم یوگا در زمان بارداری، این است که به زنان باردار کمک می کند …

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x