یکشنبه , دسامبر 4 2022

در اعماقِ ذهن تو چه میگذرد یوگا

در اعماقِ ذهن تو چه می گذرد؟ (حکایت ضمیر ناخودآگاه)
آتنا سرابی

محیط پیرامون که شامل دیدگاه‌های اطرافیان، شرایط اقلیمی، فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و … می‌شود بر شکل‌گیری شخصیت و باورهای بشر بسیار مؤثر است و می‌تواند از همان اوان کودکی به پنهانی‌ترین و درونی‌ترین لایه‌های وجود رخنه كند و  در آن‌جا پایۀ تفکرات آینده و دیدگاه‌های او را پی‌ریزی نماید. در این مطلب سعی داریم نکاتی را جهت برطرف كردن تأثیرات منفی عوامل بیرونی بر ضمیر ناخودآگاه با شما در میان بگذاریم.
زمانی که متولد می‌شویم تا زمانی که به رشد عقلی مناسبی برسیم، توانایی چندانی از خود نداریم. نه قدرتی برای تشخیص و نه اراده‌ای برای انتخاب. در آن دوران فقط می‌نگریم. مشاهده تنها کاری است که از یک نوزاد تا پايان دوران کودکیش بر می آید. مشاهده یعنی دیدن و شنیدن بدونِ هیچ مقاومت یا قضاوتی.

 ترس‌ها، تردیدها، باورها و… وارد ضمیر ناخودآگاهمان مي شود و زندگی ما را در کنترل خود می‌گیرد. کلماتی چون شکست، ناتوانی، محدودیت، تقدیر و… وارد ذهنمان می‌شود. اگر خانواده یا اطرافیان‌ ما افراد موفقی نباشند، ما نیز نمی‌توانیم به موفقیت‌های چشمگیری دست یابیم، چراکه در مواجهه با اولین چالش‌ها، آن‌ها را شکست و ناتوانی تلقی مي كنيم و از پیشروی دست می‌کشیم. زيرا  از کودکی این گونه دیده‌ و شنیده‌ایم … و باور کرده‌ایم.

اما بسیارند افرادی که سد بزرگ و نامرئی «باورهای غلط» را شکستند و سرچشمه‌های عظیمی از موفقیت را در زندگی‌خود تجربه نمودند.
خب این اتفاق چگونه ممکن است؟ خبر خوب اینکه برنامه‌هایی که در ضمیر ناخودآگاه ما پی‌ریزی شده-اند، تغییر پذيرند. فراموش نکنید که ذهن انسان دارای لایه های متعددی از جمله لایه های نیمه‌ آگاه، ابر  آگاه و خود آگاه می‌باشد. ضمیر ناخودآگاه ما در کنترل مستقیم ما نیست، اما سایر لایه های ذهنی کاملاً در اختیارمان هستند و ما با کمک گرفتن از آن ها می‌توانیم برنامه‌ریزی ضمیر ناخودآگاه‌ را تغییر دهیم.
یکی از عمیق‌ترین مشخصه های درونی انسان «واکنش» است که مهم ترین بخشِ رفتاری ما انسان‌ها به‌ حساب می‌آید. اگر دقیق نگاه کنیم بسیاری از رفتارهای ما درواقع یک واکنش است. رفتارهایی چون عصبانیت‌ و ناامیدی‌ غیرارادی که تحت کنترل ما نیستند، از آن جمله‌اند. ذهن ما دائماً در حال واکنش نشان دادن است. ما همیشه آماده هستیم تا در برابر گفتار و رفتار دیگران یا چالش‌های زندگی واکنش نشان دهیم و در توجیه این رفتار خود می‌گوییم: «چون اون‌طوری شد… منم اون کارو کردم. چون اونا این لباسو پوشیدن… منم می‌پوشم». از آن‌جایی که ما از کودکی آموخته‌ایم خود را در محیط پیرامونمان تعریف کنیم، این رفتارهای واکنشی از ضمیر ناخودآگاهمان نشأت مي گيرد و کاملاً غیرارادی خود را نمایان می‌کنند. 

با اطلاع از این واکنش‌ها می‌توانیم از برنامه‌ریزی ذهن خود مطلع شويم و نسبت به تغییرشان اقدام کنیم. ما با تکرار و تمرین باورهای درست می‌توانیم به مرور زمان آن ها را جایگزین باورهای غلط نماییم.
برای این‌کار تکنیک‌های زیادی وجود دارد. یکی از این تکنیک‌ها «مراقبه و خودآگاهی» است. به این صورت که به مدت یک هفته، بر تمام رفتارها، گفتارها و واکنش‌های خود که از ضمیر غیر ارادي نشأت می‌گیرد، نظارت داشته باشید. نظارتی بدون کنترل و قضاوت. پس از آن هر روز دقایقی را (حدوداً ده تا پانزده دقیقه) در سکوت بنشینید، چشم‌هايتان را ببندید و فقط به جریان تنفستان آگاه شوید تا کم کم از تاریکی پشت پلک‌هايتان به عمق درون خود راه یابید. مدتی فقط خود را ببینید و جریان تنفستان را بشناسید. در این مراقبه‌های آگاهانه، بسیاری از چالش‌های نادرست ضمیرِ ناخودآگاه، خود را نشان می‌دهند و شما با آگاهی از آن می توانید کنترلشان را به دست گیرید.
این مراقبه را به مدت یک هفته ادامه دهید و در تمرینات خود فقط به جریان تنفس در ریه‌ها و بدن‌ نظارت و توجه داشته باشید. آنگاه در مرحلۀ بعد، در هنگام مراقبه بر توانایی‌ها، استعدادها و قدرت‌های بی‌انتهای انسانی خود متمرکز شده و از خردِ الهی بخواهيد آن‌ها را به شما نشان دهد. در این مرحله و در این نوع مراقبه (تمرکز برای کشف توانایی‌ها) باید هر لحظه به خاطر بیاورید که دردانۀ کائنات هستید و ظرف توانمندی‌هايتان از حجم بی‌انتهای خالق هستی معنا می‌گیرد. هیچ حد و مرز و محدودیتی برای شما تعریف نشده است و کافیست با ذهنی خالی از ترس و قضاوت در سکوت بنشینید تا پیام‌های عظیمی از توانمندی، شکوه و عظمت را دریافت کنید. پس از مدتی، تکرار این مراقبه به‌صورت روزانه و سپس باور عمیق توانايي ها باعث می‌شود تا برنامۀ ضمیر ناخودآگاه‌ شما تغییر كند و تمام ناتوانی‌ها و غیرممکن‌های ذهنتان، با موفقیت و کامیابی جایگزین گردد. در تمام طول مراقبه در ذهن خود به آرامی جملات تأکیدی مثبت را با ایمان و باور قلبی تکرار کنید و کاملاً يقين داشته باشید که به زودی توانايي هايتان به صورت عملي بر شما آشکار مي شود.  فقط بر روی خودِ قدرتمند، بزرگ و موفقتان متمرکز باشید و به پرواز بر فراز قله های رفیع سعادت بیاندیشید تا کم‌کم پرهایتان جسارت باز شدن بیابند.

این نوع مراقبه را آنقدر تکرار کنید تا کاملاً آگاهانه برنامۀ ضمیر ناخودآگاهتان را تغییر بدهيد و کنترل زندگی‌ خود را به دست گیرید.
و در آخر، یادتان باشد که عظیم ترین بخشِ جهان در اعماق افکار شما پنهان شده است. با درکِ این حقیقت قادر خواهید شد جهان را در بَر گیرید.

 

 

 

 

درباره ایران یوگا

پیشنهاد ما به شما

ده روش براى مغلوب کردن نگرانى ها

١) خطاهاى فکرى (شناختى) خود را شناسایى کنید.٢) مشخص کنید با چه احتمالى ممکن است …

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x