جمعه , ژانویه 27 2023

تنفس شکمی و فواید آن

تنفس حیاتی ترین نیاز بدن است که روی تمامی فعالیت های سلولی بدن تاثیر می گذارد.

سوخت وساز بدن ،تامین اکسیژن لازم برای عضلات، ترشح غدد و عملیات مغزی همه با تنفس ارتباط مستقیم دارند. هر فرد در هر دقیقه ۱۶ مرتبه نفس می کشد هرچه تنفس نامنظم باشد موجب اختلالات مغزی و بدنی می شود در عین حال تنفس عمیق ، آهسته و منظم ذهن و سیستم عصبی را آرام می کند.

 در یوگا به تنفس اهمیت فوق العاده ای می دهند ، در تمرینات یوگا و تن آرامیها(ریلکسیشن) تنفس زیاد استفاده می شود . یوگیها طول عمر افراد را بر حسب تعداد تنفس آنها اندازه گیری می کنند نه بر مبنای سنشان، آنها معتقدندکسانی که تنفس های کوتاه و سریع دارند عمرشان کوتاه است و کسانی که تنفس های عمیق و آرامتری دارند عمرشان بیشتر است . دانشمندان هم به این نتیجه رسیده اند که اگر انسان بتواند تعداد تنفس خود را از 16در یک دقیقه 4 تنفس کاهش دهد، ۵۰ سال به عمر خود اضافه کرده است.

یکی از ساده ترین و تاثیر گذارترین تنفس ها تنفس شکمی است . این تنفس ما را در برابر بیماریهای مثل سرماخوردگی، آسم و برونشیت مقاوم می کند و از استرس ،اضطراب جلوگیری و ذهن را آرام و وانهاده ، خواب را بهتر  می کند  بدن انرژی کمتری استفاده و کار کمتری از قلب ،شش و مغز کشیده می شود . تنفس شکمی قدرت تفکر را افزایش می دهد. ولی ما به اهمیت تنفس در سلامتی و زندگی روزانه ناآگاه و بی توجه هستیم پس باید تنفسمان را اصلاح کنیم  و توجه خاصی به آن داشته باشیم.

برای اینکه تمرینات تنفس بهتری داشته باشیم باید موارد زیر را رعایت کنیم:

مکان تمرین باید تمیز ، عاری از آلودگی و آرام باشد.

تنفس همیشه باید از سوراخهای بینی باشد مگر تکنیک خاصی بخواهیم انجام بدهیم.

تنفس باید آرام و عمیق باشد و از فشار زیاد و سرعت آن خودداری کرد.

آگاهی از تنفس در طی تمرین خیلی مهم است.

 به پشت دراز بکشید و سر ، گردن و ستون مهره ها در یک راستا باشد دستها کنار بدن و کف دستها رو به سقف ، پاها به اندازه عرض شانه باز است. حالا چشمها را بدون فشار ببندید . در شروع تمرین باید به تک تک اعضای بدن توجه کرد و آنها را آرام و اگر انقباضی است آنها را وانهاده کرد حالا تمامی آگاهی را به تنفستان ببرید دم را آرام و عمیق وارد بدن و شکم را گنبدی شکل کنید و بعد خیلی آرام بدون هیچگونه فشار و انقباضی بازدم انجام دهید اگر افکاری به ذهن شما  می آید به آن توجه نکنید بگذارید که این افکار بیایند و بروند فقط توجه شما به دم و بازدم باشد. این تمرین برای 5 تا 10 دقیقه خوب است ولی بستگی به خود شخص دارد که تا چه موقع می تواند انجام بدهد هر زمانی که احساس خستگی کردید تمرین را رها کنید و تنفس عادی انجام دهید برای روزهای اول همین کافی است که بتوانیم راحت و درست انجام بدهیم . بعد از مدتی که این تمرین را انجام دادیم سعی کنیم دم و بازدم را با هم مساوی کنیم یعنی طول زمان دم را بشماریم و به همان اندازه بازدم انجام بدهیم. حالا بعد از تمرین روزها تنفس ، آن را پیشرفته تر می کنیم یعنی طول زمان دم را می شماریم و بازدم را دو برابر بیرون بدهیم با اگاهی کامل و بدون هیچگون فشاری . این دم و بازدم باعث می شود ذهن و بدن وانهاده و سیستم عصبی آرامتر شود. هر چه آرامتر و بدون هیچگونه فشار و انقباضی انجام گیرد تاثیرش بیشتر است.

پس ما با انجام دادن تمرینات یوگا و تمرینات تنفسی می توانیم روی تنفس ، سلامتی و همچنین طرز زندگیمان تاثیر بسزایی داشته باشیم.

درباره ایران یوگا

پیشنهاد ما به شما

مودرا

مودرا ها عبارتند از حرکات , وضعیت های بدنی و حالات روحی – جسمانی شناختی …

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x