یکشنبه , دسامبر 4 2022

تجدید حواس

 

النا بروعر معتقد است، تمريناتي که در آن ها بر روي قلب متمرکز مي شويم، کمک مي کنند تا فصل جديدي در زندگيمان متجلي شود. در فصل زمستان، خودمان را طوري مي پوشانيم که انگار با دنياي بيرون قطع ارتباط کرده ايم و اين موضوع تأثير زيادي بر روي احساسات و بدنمان دارد. وقتي که بهار از راه مي رسد، آماده ايم تا درها را به سوي تازگي جهان بگشاييم و در دنياي درونيمان نيز ناخودآگاه جاي بيشتري باز مي کنيم. اخيراً با النا ديداري داشتم. النا، يکي از بهترين مربيان يوگاي عصر حاضر است. در يکي از سفرهايش به کاريپولا، به اين فکر افتاد که بدن؛ قلب و روحش را، مانند روند بيرون آمدن از زمستان و ورود به بهار، بيدار نمايد. زمان زيادي را با النا به مطالعه پرداختم و مي توانم اطمينان دهم که او يك مربي سخاوتمند و دقيق مي باشد. همچنين به اين نتيجه رسيدم که در آموزش گروهي، او با دقت و حوصله به تمام افراد رسيدگي مي کند. درک او از يوگا و تعريف او از قلب پر از عشق به عنوان” رگ پويا”، بيان گر اين مطلب است که او نه تنها در بهار بلکه در تمام فصول سال راهنمايي هايي بي انتها براي شاگردانش به همراه دارد.
النا مي گويد: هنگامي که فصل بهار را آغاز مي کنيم، ضروري است که طراوت  و تازگي بهار را در ذهنمان نيز ايجاد نماييم و اگر زماني که تمرين هاي يوگا را انجام مي دهيم، اين حس را با خود به همراه داشته باشيم، مي توانيم يوگا را با مراقبت ظريف از بدن فيزيکي و اتصال به ارتعاشات جهاني تمرين نماييم. او مي گويد: به محض اينکه در ساختمان محل اقامتمان که کنار رودخانه اي در کاريپولا قرار داشت، ساکن شديم، در گرماي نور خورشيد بعداز ظهر، متوجة اولين برگ کوچک درخت شدم که هنوز به طور کامل سبز نشده بود و به اين نکته فکر کردم که چقدر بايد با طبيعت با ملايمت رفتار کنيم و چقدر بايد مراقبت درختان باشيم تا برگ هايشان به خوبي رشد کنند.
تمرينات خم به عقب به سبب تأکيدشان بر روي باز شدن قلب، از هنگامي که اين فصل آغاز مي شود، مي توانند بسيار مفيد باشند. ما مي توانيم به ملايمت بدن فيزيکي خود را دلگرم کنيم و آن را سرسبز نگه داريم. به اين ترتيب، از روند طبيعت نيز تبعيت کرده ايم. من خيلي با اين جريان ارتباط برقرار کردم؛ پس از گذراندن يک زمستان سخت و طولاني که شانه هايم منقبض شده بود و لباس هاي سنگيني تنم بود و همچنان مناظر بي ثمر را تماشا مي کردم، برايم بسيار وسوسه انگيز بود که لايه هاي چسبيده به تن را از خودم جدا كنم و وارد فصل بهار شوم.
بدون شک يکي از هداياي ارزنده و هوشمندانة يوگا، اين است که ما را از  منافع زندگي در طبيعت آگاه مي سازد و رويکرد ما نسبت به تمريناتي که بر روي مت يوگا انجام مي دهيم، راهنمايي است که آگاهمان مي سازد تا با زندگي خارج از فاصله مت ارتباط صحيح تري برقرار نماييم.هنگامي که براي بيداري از خواب زمستاني تحريک مي شويم، تمرينات را به آرامي و با استواري انجام مي دهيم که اين کار  ياريمان مي دهد تا درک عميق تري نسبت به شروع بهار پيدا کنيم. با آگاهي به مطلب فوق، قلب را با يک تمرين خم به عقب ساده مانند کبراي مقدماتي، باز مي كنيم. با رفتن به درون تمرينات و درک تعادل ظريفي که بين رشد و  و موانع آن وجود دارد، اين فرصت را براي خود فراهم مي سازيد که درونتان نيز با طبيعت و بهار همگام شود.
 

 

ادامه مقاله را می توانید در مجله 103 مطالعه نمایید.

 

درباره ایران یوگا

پیشنهاد ما به شما

توصیه هایی برای افراد مبتدی در یوگا

مسلما درباره فواید بیشمار ورزش یوگا برای جسم و روح زیاد شنیده اید و علاقمندید …

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x