یکشنبه , دسامبر 4 2022

بیست‌ویک سبکِ مختلف یوگا

 

بیست‌ویک سبکِ مختلف یوگا
گردآورنده و برگردان: ندا اسدی
یوگا قدمتی چند هزارساله دارد و گفته می‌شود از زمان پیدایش بشر، آموزه‌های یوگا به شکل‌های مختلف وجود داشته و سه هزار سال پیش توسط پاتانجلی؛ دانشمند هندی به‌صورت تمریناتی مدون و مشخص شکل‌گرفته که تا به امروز هم ادامه داشته و علاقه‌مندان بی‌شماری در سراسر جهان همه‌روزه از تمرینات آن بهره‌مند می‌شوند. اساتید متعددی از هزاران سال پیش به این‌سو، این روش باستانی را به نسل‌های بعدی خود انتقال دادند تا ریشۀ این درخت کهن استحکام یافته، شاخ و برگ‌هایش هر چه بیشتر پرورش یابد. حدوداً از 5 دهه قبل به این‌سو هم اساتیدی بر آن شدند تا تغییراتی در انجام تمرینات یوگا به وجود آورند و بخش‌هایی از آن را به نحو دیگری انجام دهند و درواقع سبک جدیدی از یوگا را ابداع کنند.
خوانندگان محترم که از ابتدای انتشار مجلۀ دانش یوگا تاکنون مطالب مجله را پیگیری می‌کنند با شرح تعدادی از شناخته‌شده‌ترین سبک‌های یوگای جهان که طی سال‌های گذشته در مجله چاپ‌شده است به شرح زیر آشنا شده‌اند.
•    در شمارۀ 1 مجله (شهریور و مهرماه 1381) تمرینات یوگا به روش شیواناندا توسط مدیرمسئول شرح داده شد.
•    در شمارۀ 2 (آبان و آذرماه 1381)، گفتگویی با خانم‌ها بهناز وحدتی، پونه رهنما، لیلی خردمند و هاله نیک افشان در دفتر مجله داشتیم و هرکدام در خصوص یکی از چهار سبک یوگا شامل آینگار، شیواناندا، اینتگرال یوگا و یوگای بیهار مطالبی را مطرح کردند.
•    در مجلۀ شمارۀ 2 (آبان و آذرماه 1381) سبک اینتگرال یوگا
•    در مجلۀ شمارۀ 3 (دی و بهمن‌ماه 1381) و شمارۀ 4 (اسفند و فروردین‌ماه 1382) سبک یوگای بیهار نوشتۀ خانم هاله نیک افشان
•    در شمارۀ 5 (خرداد و تیرماه 1382) و 6 (مرداد و شهریورماه 1382) سبک یوگای آینگار توسط آقای همایون حاتم و خانم بهناز وحدتی.
•    در شمارۀ 7 (آبان و آذرماه 1382) و 8 (بهمن و اسفندماه 1382) سیدا یوگا، نوشتۀ دکتر حمیدرضا جعفری و دکتر شیرین نبوی نژاد.
•    در شمارۀ 9 (خرداد و تیرماه 1383) خلاصه‌ای از آشنایی با سبک‌های مختلف یوگا
•    در شمارۀ 24 (اردیبهشت و خردادماه 1386) و 25 (تیر و مردادماه 1386) یوگای آینگار
•    در شمارۀ 36 (فروردین و اردیبهشت‌ماه 1388) سبک یوگای کالی ری.
•    در شمارۀ 50 (مرداد و شهریورماه 1390) خلاصه‌ای از سبک‌های معروف یوگا در جهان
•    در شمارۀ 51 (مهر و آبان ماه 1392) سبک یوگای آنتی گراویتی
•    در شمارۀ 61 (خرداد و تیرماه 1392) سبک یین یوگا
•    در شمارۀ 62 (مرداد و شهریورماه 1392) سبک کندالینی یوگا
•    در شمارۀ 65 (بهمن اسفندماه 1392) آشنایی با سبک‌ ypt (یوگا، پیلاتس، تای‌چی)
•    در شمارۀ 76 (بهمن‌ماه 1393) یوگای قدرتی برای درمان جسم.
اکنون بنا داریم در چند شمارۀ آینده به برخی از سبک‌های یوگا که تاکنون شرح نداده‌ایم، بپردازیم. به این امید که خوانندگان محترم بیشتر از پیش با سبک‌ها، روش‌ها و تکنیک‌های یوگا آشنا شوند.

1-آناندا يوگا
مبتکر این سبک جي دونالد والترز ؛ ملقب به سوامي کرياناندا می‌باشد. کلاس‌های آناندا یوگا بر روی وضعیت‌های ملایم یوگا به‌منظور بالا بردن انرژی تا مغز و آماده‌سازی بدن برای مدیتیشن تأکید دارد. تمرکز در کلاس‌ها بر روی تنفس کنترل‌شده و توازن بدن است.
2-آنوسارا یوگا
جان فرند  مبدع این سبک از یوگا است. در اين سبک از يوگا به توانایی‌ها و محدودیت‌های هر فرد احترام گذاشته می‌شود. وضعیت‌ها چالش‌برانگیز است، اما پیام واقعی آنوسارا؛ باز کردن قلب و ارتباط با خداوند می‌باشد. تمرکز آنوسارا یوگا بر روی هماهنگي بيروني و دروني بدن بوده و تمرينات آن بر اساس فعالیت‌های قلبي است؛ بدين معني که در حين يادگيري، بر روی عقايدي که بر خوبي و الطاف موجود در انسان‌ها تأکید دارد، نیز کار می‌شود و اين امر باعث باز شدن قلب و عروق و ايجاد توازن انرژي در انجام آساناها می‌گردد. در این سبک از یوگا به‌جای اینکه پرتوجویان تلاش کنند تا وضعیت‌ها را به‌طور دقیق انجام دهد، هرکس بنا به ظرفیت و توانایی خود در وضعیت قرار می‌گیرد.
3-آشتانگا یوگا

 

درباره ایران یوگا

پیشنهاد ما به شما

توصیه هایی برای افراد مبتدی در یوگا

مسلما درباره فواید بیشمار ورزش یوگا برای جسم و روح زیاد شنیده اید و علاقمندید …

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x