یکشنبه , دسامبر 4 2022

بهاستریکا,صدای تنفس

  
 
 

بهاستریکا,صدای تنفس

 

 

بهاستریکا(bhastrica) در زبان سانسکریت به معنای غرش است.بازدم با فشار و به یکباره ,از ویژگیهای این تنفس است. شاید فقط یک آهنگر بتواند این قدر مداوم دم و بازدم داشته باشد.بنابراین , برای اینکه بازدم بیشتری داشته باشید باید دم بیشتری هم داشته باشید. یک یوگی با دم و بازدم انرژی مورد نیاز بدن خود را تامین می کند.بهترین تمرین برای آرامش یافتن سیستم عصبی تمرین پرانایاما است. به این صورت ابتدا انرژی در سرتاسر بدن راه اندازی می شود ,سپس حرارت بدن بالا می رود و نهایتا با تعریق سموم بدن دفع می شود. وقتی بدن از ناخالصی ها پاک شود آگاهی به بالاترین سطح خود می رسد.انجام دادن بهاستریکا یک منبع غذایی جدید برای مغز محسوب می شود. با تمرین یک دوره کامل بهاستریکا از شفافیت ذهنی که کسب کرده اید شگفت زده خواهید شد.اگر یکبار بهاستریکا را انجام دهید متوجه خواهید شد که برای اولین بار جسم و روح شما با یکدیگر هماهنگ شده است.
بهاستریکا شبیه تنفس کاپالابهاتی (kapalabhati ) است. وقتی که بهاستریکا را تمرین می کنید تمام سیستم تنفسی شما به کار گرفته می شود. اگرچه بهاستریکا مثل کاپالابهاتی انجام می شود , ولی کاملا با کاپالابهاتی که یک تنفس پاک کننده است فرق دارد. در بهاستریکا حبس دم و هر سه قفل ( جالانداراباندا , مولابندا , اودیاناباندا ) یک به یک انجام می شوند و در آخر به بیداری کندالینی منجر خواهد شد. نشستن در وضعیت لوتوس از همه حالت های نشستن در مدیتیشن مناسب تر است. پس دم و بازدم مکرر, بازدم با فشار ,طوریکه دیافراگم و همه ماهیچه های تنفسی به کار گرفته شوند و صدای بازدم در سر و گلو طنین اندازشود.این موارد از مشخصات بهاستریکا است.برای انجام دادن بهاستریکا ابتدا به حالت لوتوس یا نیمه لوتوس بنشینید, سپس اولین بازدم را به یکباره و با فشار انجام دهید, بعد دومی تا به ده بار برسد.وقتی دهمین بازدم تمام شد , برای آخرین شماره عمیق ترین دم را می گیریم و بازدم را از سوراخ راست بینی به آرامی بیرون می دهیم.

                                             

هنگام حبس دم , قفل چانه و مقعد را همزمان انجام دهید و در این حالت بر چاکرای مولادهارا تمرکز کنید.

همه اینها باید پشت سر هم انجام شود. سپس با چند دم و بازدم معمولی استراحت کنید. به تدریج می توانید تعداد بازدم هایتان را در هر دوره بهاستریکا از ده به سی افزایش دهید. در ابتدا از سه تا شروع کنید و به هشت برسید. افراط نکنید و تا وقتی که خوب این تنفس را یاد نگرفته اید زیر نظر مربی تمرین کنید.


برگرفته از مجله دانش یوگا
نوشته : سوامی ویشنودواناندا
منبع : مجله یوگا لایف

درباره ایران یوگا

پیشنهاد ما به شما

توصیه هایی برای افراد مبتدی در یوگا

مسلما درباره فواید بیشمار ورزش یوگا برای جسم و روح زیاد شنیده اید و علاقمندید …

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x