پنج‌شنبه , دسامبر 8 2022

بایدها و نبایدهای یک رژیم غذایی سالم

  
 
 

بایدها و نبایدهای یک رژیم غذایی سالم

با به كاربستن توصیه های زیر می توانید یك رژیم غذایی مناسب داشته باشید:


1 – خود را برای موفقیت آماده كنید.


یادتان باشد برای داشتن یك رژیم غذایی مناسب گام به گام پیش بروید. در ضمن به مواردزیر توجه كنید:
الف: سادگی:
به جای نگرانی بیش از حد درباره كالری مصرف شده یا اندازه لقمه های خود، در مورد تنوع و تازگی رژیم غذایی تان بیندیشید. در این صورت آسان تر می توانید دست به انتخاب های سالم بزنید. بر روی غذاهایی كه دوست دارید و بر مواد تازه تمركز كنید تا به تدریج رژیم غذایی شما سالم تر و لذیذتر شود.

ب: به تدریج شروع كنید و به مرور زمان در عادات غذایی خود تغییراتی بدهید.
انتظار اینكه به سرعت به نتیجه برسید واقع گرایانه و عاقلانه نخواهد بود و باعث می شود خیلی زود رژیم غذایی را كنار گذاشته و یا خودتان را فریب دهید! گام های كوچك بردارید، مثل اضافه كردن سالاد سبزی ها به برنامه غذایی و یا استفاده از روغن زیتون به جای كره.
به تدریج كه تغییرات برای شما به یك عادت تبدیل می شود می توانید انتخاب های سالم دیگری به رژیم غذایی خود اضافه كنید.

ث: هر تغییری كه در رژیم غذایی خود می دهید اهمیت دارد.
برای داشتن یك رژیم غذایی سالم لزومی ندارد برخی از غذاها را حذف كنید. هدف بلند مدت شما باید این باشد: احساس نشاط و كاهش خطر سرطان و سایر بیماری ها. اجازه ندهید اشتباهات، شما را دلسرد كند.

نوشیدن آب و حركات ورزشی را جدی بگیرید.
آب: آب سیستم گوارشی شما را از مواد زاید و سمی پاك می كند. با این وجود بسیاری از مردم آب زیادی نمی نوشند كه این كار باعث خستگی، تحلیل رفتن قوای بدنی و سردرد می شود. یادتان باشد معمولا تشنگی با گرسنگی اشتباه گرفته می شود. در صورت نوشیدن آب كافی بهتر می توانید غذای مناسب را انتخاب كنید.

ورزش كردن: فعالیتی را كه دوست دارید به برنامه روزانه خود اضافه كنید. این كار فواید زیادی دارد و می تواند انگیزه شما را برای انتخاب غذای سالم بیشتر كند.

 

2 – میانه روی یك اصل مهم است.


غالب مردم فكر می كنند برای داشتن رژیم مناسب باید برخی از غذاها حذف شوند ولی یادتان باشد در هر رژیم غذایی رعایت اعتدال اهمیت زیادی دارد.
همگی ما برای داشتن بدنی سالم به میزان معینی از پروتئین، چربی، فیبر، ویتامین و موادمعدنی نیاز داریم. هیچ غذایی را كنار نگذارید، در صورت حذف برخی از گروه های غذایی كاملا طبیعی خواهد بود كه نسبت به آنها تمایل بیشتری پیدا كنید و در صورت مصرف آنها احساس گناه نمائید!
اگر به موادی مثل شیرینی جات، خوراكی های شور و یا غذاهای ناسالم گرایش دارید مصرف این مواد را كاهش دهید.
لقمه های كوچك بگیرید، حجم غذای سرو شده در رستوران ها زیاد است. وقتی به این اماكن می روید یك بشقاب را با دوست خود تقسیم كنید. در خانه نیز از بشقاب های كوچك استفاده كنید. در ضمن نان روزانه شما باید به اندازه یك CD باشد.

 

3 – اهمیت نحوه غذا خوردن.


تغذیه سالم مسئله ای فراتر از نوع غذای درون بشقاب شماست و با نحوه تفكرتان در مورد غذا نیز ارتباط دارد.
عادات تغذیه سالم اكتسابی است. این مسئله اهمیت دارد كه به غذا به عنوان ماده ای ارزشمند فكر كنید و نه فقط به عنوان ماده ای كه باید آن را ببلعید!

تا حد امكان با دیگران غذا بخورید.
غذا خوردن به همراه دیگران فواید اجتماعی و روانی فراوانی دارد و به شما اجازه می دهد عادات غذایی سالم را كسب كنید. یادتان باشد معمولا وقتی جلوی تلویزیون یا كامپیوتر هستید بیشتر از همیشه غذا می خورید!

برای جویدن غذا و لذت بردن از آن وقت بگذارید.
غذای خود را به آرامی بجوید و هر لقمه را مزه مزه كنید. ما معمولا به سرعت غذا می خوریم و در واقع نسوج آن را احساس نمی كنیم! از غذا خوردن لذت ببرید.

به ندای بدن خود گوش دهید.
از خودتان بپرسید كه آیا واقعاً گرسنه هستید یا خیر. یك لیوان آب بنوشید تا متوجه شوید كه تشنه هستید یا گرسنه. قبل از سیر شدن دست از خوردن بكشید. دقایقی طول می كشد كه مغز به بدن پیام بدهد كه غذا كافی است. بنابراین آهسته غذا بخورید.
حتماً صبحانه بخورید و در طول روز از وعده های زیاد ولی با حجم كم استفاده كنید. یك صبحانه سالم بر روی متابولیسم بدن شما تأثیر مثبت می گذارد و وعده های زیاد ولی با حجم كم میزان انرژی را افزایش می دهد.

 

4 – مصرف میوه ها و سبزی های رنگی را فراموش نكنید.


استفاده از میوه ها و سبزی های از اركان یك رژیم غذایی سالم است. این مواد كالری كمی دارند ولی سرشار از انواع ویتامین ها، موادمعدنی، آنتی اكسیدان ها و فیبر هستند و در ضمن مغذی می باشند.
میوه ها و سبزی های باید بخشی از رژیم غذایی شما باشد و یادتان نرود با مصرف آنها از ابتلا به سرطان و سایر بیماری ها مصون خواهید بود.
میوه ها و سبزی های روشن تر حاوی ویتامین ها، موادمعدنی و آنتی اكسیدان های بیشتری هستند. در واقع هررنگ از سبزیجات و میوه جات خواص متفاوتی دارد.

میوه ها و سبزی های سبز:
میوه ها و سبزی های سبز سرشار از كلسیم، منیزیم، آهن، پتاسیم، روی، ویتامین های A، C، E و K هستند و باعث تقویت سیستم های گردش خون و تنفسی می شوند.

سبزی های شیرین:
با استفاده از سبزی های شیرین، گرایش كمتری به سایر شیرینی ها پیدا می كنید. از سبزی های مزبور می توان به ذرت، هویج، چغندر، سیب زمینی شیرین، سیب زمینی هندی، كدو و پیاز اشاره كرد.

میوه ها:
دریك رژیم غذایی سالم استفاده از انواع میوه ها ضروری است. میوه ها سرشار از فیبر، ویتامین ها و آنتی اكسیدان ها هستند. انواع توت ها برای مقابله با سرطان مفید می باشند، سیب دارای مقدار زیادی فیبر است و انبه ویتامین C دارد، … یادتان باشد تا حدامكان ازمیوه ها و سبزی های تازه استفاده كنید.

 

5 – كربوهیدرات های سالم و غلات را بیشتر مصرف كنید.


برای دریافت انرژی كافی از كربوهیدرات های سالم- به ویژه غلات -و فیبر استفاده كنید. غلات علاوه بر مقوی بودن سرشار از آنتی اكسیدان ها هستند و مانع از بیماری های قلبی، انواع سرطان ها و دیابت می شوند.
تحقیقات نشان می دهد افرادی كه غلات بیشتری مصرف می كنند دارای قلب سالم تری هستند.

غلات مختلف را با یكدیگر مخلوط كنید.
اگر تمایلی به غلاتی مثل برنج قهوه ای و پاستا گندم ندارید به مخلوط چند نوع از آن بپردازید تا به تدریج به مصرف غلات گوناگون علاقه مند شوید.

 

6 – مصرف چربی های سالم و اجتناب از مصرف چربی های ناسالم.


مصرف چربی های سالم برای مغز، قلب، سلول ها، مو، پوست و ناخن ها ضروری است. در این میان غذاهای غنی از امگا 3 اهمیت زیادی دارند و با مصرف آنها بیماری های قلبی كاهش می یابد و احتمال ابتلا به جنون از بین می رود.

این مواد را به رژیم غذایی خود اضافه كنید:
1 – روغن هایی مثل كانولا، بادام زمینی، زیتون، آووكادو، بادام، فندق، كدو تنبل، كنجد
2 – موادی مثل امگا3، امگا6 و اسیدهای چرب (كه در ماهی هایی مثل آزاد، شاه ماهی، ماهی خال مخالی، ماهی كولی، ساردین و برخی از فرآورده های ماهی های آب سرد یافت می شود )، در ضمن ذرت، سویا و گردو را از یاد نبرید.

این مواد را در رژیم غذایی خود كاهش داده و یا حذف كنید.
الف: چربی های اشباع شده كه در منابع حیوانی مثل گوشت قرمز و لبنیات پرچربی یافت می شود.
ب: چربی های ترانس كه در برخی از مارگارین ها، شیرینی جات، تنقلات و غذاهای سرخ شده وجود دارد.

 

7 – مصرف پروتئین ها را از یاد نبرید.


با مصرف پروتئین انرژی لازم برای انجام فعالیت های بدنی را به دست می آوریم. این ماده برای رشد و حفظ سلول ها ضروری است. كمبود پروتئین در رژیم غذایی شما روند رشد را كند كرده و میزان مصونیت بدن تان را كاهش می دهد.
در ضمن این مسئله به تضعیف سیستم های تنفسی و قلبی منجر می شود. پروتئین به ویژه برای كودكان ضروری است زیرا بدن آنها هر روز در حال رشد و دگرگونی می باشد.

چند توصیه مفید
انواع مختلف پروتئین را امتحان كنید. صرف نظر از اینكه گیاه خوار باشید یا خیر انواع مختلف پروتئین ها را امتحان كنید، مثل عدس، لوبیا، نخود، سویا، بادام، گردو، پسته و…
از مصرف دانه های شیرین یا شور اجتناب كنید.

درباره ایران یوگا

پیشنهاد ما به شما

چگونه عادتهای غذایی کودک مان را اصلاح کنیم

       چگونه عادتهای غذایی کودک مان را اصلاح کنیم   زمان مناسب برای …

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x