جمعه , ژانویه 27 2023

آرامش

آرامش
مولف: مهسا جمشیدی

آرامش کلمه ای که همه انسان ها در طول زندگی خود به دنبال آن هستند تمام تلاش ها و دوندگی ها برای این است که در زندگی خود احساس آرامش کنند. آرامش نقطه اتصال تمام اهداف و آرمان هاست. کلمه ایی که با خوشبختی گاهاً عجین شده است ولی در دنیای امروز متاسفانه همه ی انسان ها هرچه بیشتر به جستجوی آن می پردازند کمتر آن را پیدا می کنند. همه انسان ها تنها هستند و با وجود خویشاوندان، دوستان و خانواده آرامش ندارند و تلاش می کنند به طرقی این آرامش را بدست آورده و این تنهایی راپر کنند چون به شدت برایشان آزار دهنده بوده و به هر قیمتی می خواهند این تنهایی را از بین برده و به آرامش برسند.دوستی ها و روابطی که در جوانان امروز دیده می شود عموماً در همین راستا می باشد. 
اگر دقت کرده باشید بسیاری از انسان ها بعد از گذشتن سال های زیادی از زندگی یشان بیان می کنند همه چیز دارند ولی آرامش ندارند. واقعیت آن است که آنان به نام آرامش به دنبال همه چیز  مثل نداشته های زندگیشان، حسرت ها، طمع ها، پیشرفت  و یا هر چیز بد و خوب ی رفته اند و یا به دنبال آرامش رفته اند ولی ابزار های آن را به درستی انتخاب نکرده اند.
آیا با کار زیاد و تحصیل علم و یا ثروت زیاد و مواردی از این دست می شود آرامش به دست آورد؟
آرامش چیست؟برای توضیح این موضوع بهتر است اول بگوییم آرامش چه چیز نیست
آرامش این نیست که همه مشکلات حل شود و در نهایت تو به آرامش برسی
آرامش این نیست که نداشته زندگی ات به داشته تبدیل شود و نتیجه آن ایجاد آرامش کند. دنیا ورطه آزمایش است اصلا همچین شرایطی در آن امکان پذیر نیست و بدانید اگر برای رسیدن به آرامش در فکر ایجاد این شرایط هستید هیچ وقت به آرامش نخواهید رسید.
آرامش به درون انسان ها بر می گردد نه به اتفاقات و شرایط بیرونی جهان. انسان ها با وجود همه مشکلات با وجود همه فراز و نشیب های زندگی و در همه لحظات سخت و طاقت فرسا می توانند آرامش داشته باشند حتی این از نظر بنده صعود در درجه انسانیت است که در مشکلات و در بمب  بست های زندگی در آرامش کامل خود را مدیریت کرده و به درست ترین شکل چاره ای برای مشکلات پیدا کنی.حتی بهتر است بگویم وقتی در شرایط سخت در آرامش هستی توان آن را داری که راه های حل مسئله که پروردگار در برابر دیدگانت قرار داده ببینی و از آنها استفاده کنی و با استرس مشکلی از مشکلات نسازی؛ لپ کلام در همه لحظه های زندگی می توان آرامش داشت
آرامش واقعی همراه لحظات سخت است نه اینکه بودن لحظات سخت و دردناک آرامش را از بین ببرد و انسان ها هر چقدر بیشتر در انسانیت پیش روند لحظات بیشتری آرامش دارند.
چگونه آرامش را پیدا کنیم؟
1.    یاد و باور به وجود خداوند: اینکه احساس کنی در ورای تمامی اتفاقات زندگی خدایی هست که در هر نفس نظاره گر توست تو را می بیند و دست تو را گرفته تا در هر قدم کوچک و بزرگ زندگی کمکت کند یک پشتوانه توانمند، محکم و قوی. پشتوانه ایی که تو را دوست دارد و توانایی کمک کردن به تو را داشته و مهربانانه در هر کاری به تو فکر می کند.
دیگر از برخوردِ بد همکار خود ناراحت نخواهید شد چون شما خدا را دارید. 
دیگر اضطراب سالم رفتن و برگشتن فرزندتان را از مدرسه نخواهید داشت چون او را به خداوند یکتا به بهترین دوست خود سپرده اید. گویی دست فرزند خود را در دستان پروردگار قرار داده اید و باور دارید خداوند بهترین همراه فرزند شماست.
باور به وجود خداوند مخصوصاً در مراحل سخت زندگی باعث می شود در بلند مدت زندگی بسیار موفق تر داشته و لحظات بهتری سپری کنیم.
انسانی که باور به وجود خداوند دارد بعد از تصمیم و تلاش و قدم در راه می داند که اگر صلاح او بر آن باشد نتیجه مطلوبش را خواهد گرفت و اگر نگرفت دلیلی بر آن است پس هیچ وقت خشمگین، آزرده و ناراحت نمی شود چون می داند در هر قدم خداوندی دارد که بیش از همه او را دوست داشته و بهترین ها را برای او خلق می کند این انسان در کمال آرامش در سخت ترین لحظه ها بهترین تصمیمات را می گیرد و همیشه در قلبش با تمام وجود احساس نشاط و شادی می کند و نگاه زیبایی به زندگی دارد در مراحل بعد دید و نگاه انسان به محیط اطرافش و به انسان های اطرافش سرایت می کند و از انرژی خوب و مثبت خود به دیگران انتقال می دهد.
2.    جلوگیری از ترس، شک، تردید و بدبینی: اینها همه افکار منفی هستند که باعث می شوند مسائل که این حس ها را ایجاد می کنند اتفاق بیفتند اتفاقات ناگواری که شاید صرفاً اگر این حس ها نبود هیچ وقت اتفاق نمی افتاد
به مثال  مراقب از فرزند در راه مدرسه برمی گردیم اگر ترس این را داشته باشیم که در راه مدرسه اتفاقی برای فرزندمان خواهد افتاد این مشکل را برای فرزندمان توسط خود ما ایجاد خواهد شد. همیشه شنیده اید که مادرانی که به دلیل نگرانی مراقبت بیشتری از کودکشان می کنند  تا کودکشان همیشه سالم باشد کودک آنها بیشتر دچار بیماری می شوند
افکار مثبت افعال مثبت جملات مثبت و استفاده درست از آنها باعث می شود کائنات هم مسیر خواسته ها ما باشند و به قولی ابر باد مه خورشید فلک در کار باشند تا اتفاقات خوب برای ما بیفتد. و از طرفی نگارش این افکار به ما کمک می کند که بدانیم چیزی که امروز داریم خواسته دیروزمان بوده است و همه این ها در کنار هم باعث می شود از درون و از ته دل آرامش داشته باشیم و وقتی احساس می کنیم همه کائنات در کنار ما هستندباعث می شود حس تنهایی کاملا منتفی باشد.
3.    سپاس گزاری: سپاس گزاری از خالق صرفاً برای افرادی نیست که اعتقاد به دنیای پس از مرگ دارند. افرادی که می خواهند دنیای بهتری را بسازند و زندگی شاد و موفق داشته باشند و در تمام لحظات احساس خوشبختی کنند باید سپاس گزار باشند. سپاس گزاری راز نهفته جهان هستی است.سپاس گزاری کمک می کند دو مورد بالا به بهترین شکل ممکن انجام شود یعنی کسی که سپاس گزاری می کند به وجود خالق باور دارد و افکار مثبتی را در سر می پروراند. 
تا به حال به خاطر آبی که می نوشید از خداوند سپاس گزاری کردید؟ تا به حال به خاطر دستان توانمندتان از خداوند سپاس گزاری کردید؟ تا به حال به خاطر زمین که بر روی آن نشسته اید از خداوند سپاس گزاری کردید؟ یا فقط کل زندگیتان معطوف نداشته هایتان و نشده هایتان بوده؟
کسی که سپاس گزار باشد نه استرسی بر او حاکم می شود نه یاس و ناامیدی. می داند هر وقت و به هر دلیل احساساتی چون خشم ترس یاس بر او حاکم شد در مسیر اشتباهی قرار داشته و میزان باورش کم شده است….
و این انسان در آرامش مطلق به سر می برد . اتفاقات ریز و درشت زندگی او را به هم نریخته و لبخند دلنشینش باعث آرامش همه انسان ها می شود.

ادامه مقاله را می توانید در مجله شماره 83 مطالعه کنید

درباره ایران یوگا

پیشنهاد ما به شما

حرکت یوگا مناسب برای دوندگان

مطمئنا یوگا از بین برنده‌ی استرس است. اما مزایای فوق‌العاده‌ای هم برای دوندگان دارد مثل …

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x